از همه چیز از همه جا

علمي،خبر،طنز،خاطرات،كتاب و....
10اختراع که به غلط به نام دیگران رقم خورده

سلام به همه

خوبین؟؟چه خبرا؟؟

امیدوارم که همیشه حالتون خوب باشه.خب مطلب امروز راجع به ۱۰ تا از اختراع هایی هست که کسان دیگری اونارو اختراع کردن ولی به اسم یه نفر دیگه تموم شده(بیچاره ها)امیدوارم که از این مطلب خوشتون بیاد

نظر هم یادتون نره


۱- سیستم عامل های امروزی و GUI


ابداع کنندۀ واقعی : کمپانی Xerox PARC
آنچه در باورهاست : مایکروسافت برای اولین بار این سیستم را ابداع نموده است


GUI مخفف Graphical user interface به معنی صفحه کار در کامپیوتر است که شکلها و آیکونها به جای نوشته‏ها در خدمت کاربر هستند. بسیاری از مردم این اختراع را ساختۀ مایکروسافت می‏دانند در حالیکه چنین نیست. این خود داستانی بلند دارد اما چکیدۀ آن بدیت ترتیب است : شرکت Xerox برای اولین بار کامپیوترهای Alto Personal را با عطف به ساختۀ Doug Engelbart ابداع نمود سپس Apple این ابداع را پیچیده تر نموده و در انواع پیشرفته تر ارائه نمود به طوری که اولین مدل آن در سال ۱۹۸۴ با نام Macintosh به بازار عرضه نمود. در این اثنا، مایکروسافت اولین نشخه از ویندوز را در سال ۱۹۸۵ ارائه نمود که به پیچیدگی مکینتاش نبود و همچنین به عنوان یک سیستم عامل منحصر عمل نکرده و نیاز به سیستم عامل MS-DOS داشت.

۲ - اتومبیل


ابداع کنندۀ واقعی : کارل بنز
آنچه در باورهاست : برای اولین بار هانری فورد دست به اختراع اتومبیل زده است


اگرچه سرشناسترین مهندسین آلمانی از جمله دایملر، میباخ و مارکوس همزمان بر روی پروژۀ اتومبیل مشغول به کار بودند، نهایتا کارل بنز این اختراع را نمایان نمود. وی برای اولین بار اتومبیل چهارچرخ که توسط بنزین قدرت می‏گرفت را در سال ۱۸۸۵ در آلمان، تحت لیسانس کمپانی بنز که دو سال قبل تر ثبت شده بود، رونمایی کرد. این اتومبیل که از لحاظ طراحی کاملا بی عیب و نقص بود و از روی مدلهای دیگر مهندسین الگو برداری نشده بود توانست نظر اکثریت را جلب نماید. اولین نمونه از محصول طراحی شدۀ کارل بنز در سال ۱۸۸۸ به فروش رفت.

۳ - تصویربرداری با اشعۀ ایکس


ابداع کنندۀ واقعی : ویلهلم کنراد رونتگن
آنچه در باورهاست : ادیسون مخترع اشعۀ ایکس است


در حالیکه این حقیقت دارد که ادیسون اولین دستگاه عکسبرداری استاندارد مخصوص پزشکی را به جهان عرضه نموده، اما این اولین نمونه از دستگاه تصویربرداری با اشعۀ ایکس نبوده است. در ۲۲ دسامبر ۱۸۹۵ استاد آلمانی فیزیک، ویلهلم رونتگن، تصویری از دست همسر خود را بر روی برگه مخصوص چاپ اشعه ایکس مشاهده نمود. دست همسر وی، اولین تصویری است که از بدن انسان توسط دستگاه اشعه ایکس گرفته شده است. این اختراع چنان مهم بود که آنرا اشعۀ رونتگن نیز می‏نامند.


۴ - تصاویر متحرک


مخترع واقعی : لوئیس لا پرینس
باور غلط : توماس ادیسون مبدع آن بوده است


اولین قطعه از تصاویر متحرک (فیلم بالا) توسط مخترع فرانسوی لوئیس لا پرینس در حالت ۱۲ فریم در ثانیه، در منزل جوزف و سارا وایتلی در وست یورکشیر انگلیس در ۱۴ اکتبر ۱۸۸۸ گرفته شده است. در این فیلم پسر لوئیس و چند نفر از نزدیکان وی وجود دارند که هر کدام پس از چندی به طور مشکوکی به قتل رسیدند. اولین مجموعه تصاویر متحرک ادیسون در سال ۱۸۸۹ ظاهر گردید (با نام Monkeyshines)

5 - تلسکوپ


مخترع واقعی : هانس لیپرشی (Hans Lippershey)
آنچه در باورهاست : گالیله کسی است که تلسکوپ را اختراع نموده است

قدیمی ترین تلسکوپ در سال ۱۶۰۸ به نام هانس لیپرشی اختراع شده است. در این بین بسیاری دیگر از جمله زاخاریس جانسن و جاکوب متیوس مدعی بودند که آنها اولین کسانی هستند که تلسکوپ را اختراع نموده اند. تلسکوپ اختراع این سه نفر شامل یک عدسی محدب و یک عدسی مقعر چشمی بوده است. گالیله نیز در همان سال از روی این طراحیها، تلسکوپ خود را ساخت.

۶ - صدای ضبط شده

مخترع واقعی : ادوارد لئون اسکات
باور غلط : توماس ادیسون مبدع آن بوده است

توماس ادیسون در سال ۱۸۷۷ پنداشت که اختراع وی مبنی بر تلگراف صوتی ضبط شده (بوسیله فونوگراف) اولین مورد از صدای ضبط شده می‏باشد که به همت وی ساخته شده است، لذا آنرا در همان سال با نام فونوگراف (وسیله ای برای ضبط و پخش صداها) رونمایی نمود. اما دقیقا ۱۷ سال قبل از آن در سال ۱۸۶۰ ادوارد لئون اسکات، دستگاه فون اتوگراف را اختراع کرده بود. این دستگاه می‏توانست صداها را ضبط کرده اما هنگام پخش با مشکلاتی مواجه بود و دقیقا آنچه را که پخش شده بود، ارائه نمی‏داد.

۷ - لامپ روشنایی


مخترع واقعی : هامفری دیوی
آنچه در باورهاست : توماس ادیسون مخترع لامپ است


در سال ۱۸۰۲ آقای هامفری دیوی، اولین باتری قوی جهان را در رویال انستیتوی بریتانیا عرضه نمود. همچنین در آن سال وی اولین لامپ روشنایی را که توسط نواری از پلاتینیوم ساخته شده بود رونمایی کرد. اختراع وی چنان روشنایی نداشت که به کار اید و در حد همان اختراع باقی ماند. اما ۷۵ سال پس از آن توماس ادیسون تلاشهایی را در این زمینه انجام داد که نهایتا در سال ۱۸۷۹ اولین لامپ روشنایی به بازار عرضه شد.


۸ - رادیو


مخترع واقعی : نیکلا تسلا
آنچه در باورهاست : گوگلیلمو مارکنی مخترع رادیو است

مارکنی در سال ۱۸۹۵وسیله ای (رادیو) را در لندن معرفی نمود که آنرا اختراع خود می‏دانست در حالیکه این اختراع که همان رادیوی ۴ موج بود، قبلا توسط نیکلا تسلا و همکارانش ساخته شده بود. در آن سال تسلا ادعا نمود که توانسته است دستگاهی را که امواج را از مسافتهای دور دریافت می‏کند بسازد؛ اما هیچ گواهی مبنی بر ادعایش وجود نداشت. تسلا ادعا داشت "کار بر روی دستگاه دریافت امواج بیسیم در سال ۱۸۹۳ شروع شد اما من ۲ سال به تحقیق بر روی مدلهای مشابه و وسایل مانند این گذراندم..."

۹- هواپیما


مخترع واقعی : ریچارد پیرس
باور همگانی : برادران رایت هواپیما را ساخته‏اند

همه برادران رایت را به عنوان اولین سازندگان هواپیما می‏شناسند اما نه ماه پیش از اولین پرواز برادران رایت، در سال ۱۹۰۳ در کیتی هاوک، مخترع نیوزلندی، ریچارد پیرس قدمی مشابه را در این زمینه برداشته بود اما اختراع او نواقصی داشت از جمله عدم توانایی بال (به دلیل داشتن یک بال) و مواردی دیگر که این موارد منجر به این شد تا اولین هواپیمای قادر به پرواز واقعی توسط برادران رایت رونمایی شود.


۱۰ - اینترنت


مخترع واقعی : پدران واقعی اینترنت، کسانیکه شبکه ARPANET را ساختند (وینتون سرف، لورنس رابرتس، لئونارد کلین راک، رابرت کان)
باور غلط : مخترع اینترنت ال گور بوده است


البته ال گور خود می‏گوید : من اینترنت را اختراع نکردم اما حین خدمت در کنگره امریکا، ایدۀ آن به ذهنم خطور کرد.
وینتون سرف متولد ۱۹۴۳، دانشمند علوم کامپیوتری است که وی را پدر اینترنت نیز لقب داده‏اند. وی به همراه دوستان خود که اسامی آنها در بالا آمد، اولین زنجیره‏های ARPANET را رقم زدند و بدین ترتیب اینترنت ابداع شد.( اینترنت شبکه ای غیرمتمرکزبه نام ARPANET بود که در واقع برای ایمن شدن و سهولت ارتباط بین گروهها در صورت حملۀ هسته ای توسط وزارت دفاع امریکا بوجود آمد.

 

منبع: http://www.cloob.com/club/post/showreplay/clubname/jokhayebahal/topicid/2174118/postid/933403/redirectkey/d7fb4021a6ed1214b76231d2919372f5fa40da40


برداشت آزاد!!

 
+نوشته شده در یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389ساعت11:26توسط میرتل |
21 نفر که وب را دگرگون ساختند....!!!!!

سلام به همه

 

خوبین؟؟ چه خبرا؟؟

خب امروز یه مطلب باحال در مورد ۲۱ نفر از افرادی گذاشتم که باعث دگرگونی دنیای وب شدن. مطلب در مورد معرفی کسانی هست که سایت های مشهوری رو که شاید خیلی از شماها توش عضو هستین رو پایه گذاری کردن و الانم حسابی نونشون تو روغنه(البته اکثر این سایتا الان فیلتر شدهولی در هر حال بازم کاربرد دارن)

امیدوارم خوشتون بیاد و نظر هم یادتون نره


 ۲۱ نفر که دنياي وب و کامپيوتر را دگرگون کردند

 

هميشه و در همه ادوار کساني بوده اند که با خوش فکري و ارائه ايده اي بکر و تازه نقطه عطفي در عصر و زمانه خود بوده اند. حال مي خواهيم به بررسي کوتاهي بپردازيم از کساني که با طرح و ايده هاي خود گامهاي مثبت و اساسي در وب و اينترنت برداشته اند:

 

1. لري پيج و سرگئي برين (موسسين شرکت گوگل):

 

 

اين دو نفر بيش از همه به موتور هاي جستجو و ارائه خدمات رايگان به کاربران تاثير گذار بودند و در واقع امروزه واژه جستجو يا Search مترادف شده است با گوگل. اين دونفر در زمان دانشجويي سنگ بناي گوگل را در سال ۱۹۹۷ گذاشتند و در مدت کوتاهي توانستند با ايده هاي بکر و خلاقانه غول جستجوگر اينترنتي آن زمان يعني ياهو را به زانو در آوردند.

 

2. ديويد فيلو و جري يانگ (موسسين شرکت ياهو)

 

 

اين دو هم دانشجوي دانشگاه استنفورد بودند و در زمان دانشجويي سايت راهنماي جري براي شبکه جهاني وب را راه اندازي کردند که متشکل بود از ليست وب سايت ها جهت دسترسي کاربران به آن که با استقبال از آن جرقه ساخت موتور جستجو و ايجاد ياهو به ذهنشان متبادر گرديد. 

3. بيل گيتس (خالق و مالک مايکروسافت)

 

 

ويليام هنري بيل گيتس سوم يکي از بزرگ ترين ثروتمندان و شناخته شده ترين فرد در حوزه رايانه هاي شخصي است. وي با ارائه نسخه هاي مختلف ويندوز برنده بلامنازع اين حوزه گشت و از اين راه ثروت هنگفتي بدست آورد. يکي از خصوصيات اخلاقي بيل گيتس تاسيس بنيادهاي خيرخواهانه به همراه همسر خود مي باشد. بيل گيتس کبير ۱۵ سال متوالي ثروتمندتين فرد جهان بود.

 

4. استيو پل جابز (موسس اپل)

 

 

استيو جابز بنيانگذار و رييس شرکت اپل و مدير عامل سابق شرکت پيکسار را بيشتر با نماد يک سيب مي شناسند. اين فرد برجسته در زمينه فناوري هاي نوين، اپل را در سال ۱۹۷۰ ميلادي به همراه ووزنياک جهت توليد رايانه هاي شخصي ايجاد نمود و مورد اقبال قرار گرفت. امروزه آي پد، کامپيوتر هاي مک و ميني مک، آيفون و غيره که محصول کمپاني اپل است عاشقان و طرفداران بيشماري را در سرتاسر جهان دارد بطوريکه با ارائه آيفون ۴، مردم براي خريد آن ساعت ها در صف بوده اند. در حال حاضر استيو جابز علاوه بر رياست اپل، سهامدار عمده و عضو هئيت مديره کمپاني عظيم والت ديزني هم مي باشد.(ایول می گم چرا تمام وسایل الکترونیکی jonas brothers مارکش apple نگو این یارو جزو هیئت مدیره کمپانی دیزنیه....!!!!!!!!ایول خوش به حالشون منو بگو فکر می کردم بچه مایه دارن تا appleیه چیز جدید می ده بیرون اونا فرداش همونو دارن)

 

5. مارک زوکربرگ (فيس بوک)

 

 

خالق فيس بوک را مي توان جوانترين و خوش فکرترين نوجوان در عرصه وب ناميد. او که اکنون ۲۴ ساله است در زماني که دانشجوي دانشگاه هاروارد بود، در سن ۱۹ سالگي در سال ۲۰۰۴، فيس بوک را براي ارتباط با دوستانش ايجاد کرد و امروزه فيس بوک به راحتي توانست جاي شبکه اجتماعي ماي اسپيس را بگيرد و يکي از شبکه هاي اجتماعي پرطرفدار در کل جهان مي باشد.

 

6. کوين روز (ديگ)

 

 

خالق سايت معروف و محبوب سوشيال بوکمارکينگ، Digg را در سال ۲۰۰۴ پايه ريزي و راه اندازي کرد و علاوه بر آن مجري موفق TechTV و موسس سايت هاي Pownce و Revision3 نيز مي باشد.

 

7. برام کوهن (بيت تورنت)

 

 

برام کوهن، توسعه دهنده و موسس و نيز مولف شبکه هاي پير تو پير ها (P2P) و نيز پروتکل بيت تورنته. در سال ۲۰۰۱ او کارش را در شرکت MojoNation به خاطر کار بر روي بيت تورنت ترک کرد سپس شرکت بيت تورنت را ثبت کرد و شروع به کار کرد.

 

8. جيمي ولز (خالق ويکي پديا)

 

 

ايده ويکي از سال ۲۰۰۱ با ولز بود و بدون هيچ پشتوانه اي آن را دنبال مي کرد و پيش نمايش از آن ارائه داد که همگان قادر به ويرايش آن بودند. وي که ابتدا دانشنامه خود را با نام Nupedia راه اندازي کرده بود با تلفيق آن با نرم افزار ويکي به ويکي پديا و دانشنامه امروزي تبديل کرد که امروزه يکي از بزرگترين دانشنامه هاي جهان مي باشد.

 

9. پي ير اميديار (موسس سايت Ebay)

 

 

يک ايراني تاثير گذار در زمينه وب و حراجي آنلاين. پي ير اميديار به همراه همسر خود پم سايت اي بي را راه اندازي کرد که امروزه ارزش ebay بالغ بر ۸ ميليارد دلار است. اميديار در سال ۱۹۹۵ و زماني که ۲۸ سال داشت کد منبع آن را نوشت و قرار بود نام اين سايت را echobay.com گذارد ولي بدليل ثبت اين دامنه ebay.com را برگزيد.

 

10. چاد هرلي و استيو چن (يوتيوب)

 

 

چاد هرلي ۲۸ ساله و استيو چن ۲۷ ساله تحول بزرگي را در صنعت به اشتراک گذاري ويديوئي در وب ايجاد کردند. اين تاثير چنان شگرف بود که گوگل را مجاب کرد تا مبلع يک ميليارد و ۶۵۰ ميليون دلار جهت تصاحب آن به صاحبان يوتيوب بپردازد و اکنون از زير مجموعه هاي گوگل محسوب بيايد و صاحبان آن را طي مدتي کوتاه به ميلياردرهايي تبديل نمايد.

 

11. جف پرسون بزوس (مالک و موسس آمازون)

 

 

آمازون.کام سايت حراجي کتاب و حراجي آنلاين و رقيبي براي ebay است که به ناگاه داراي رشد چشمگيري شد.

 

12. شاون فنينگ (نپستر)

 

 

نپستر اولين پلاتفرم اشتراک peer-to-peer است که شاون در زماني که دانشجوي دانشگاه بود بر روي آن کار کرد و در زمينه موسيقي و اشتراک گذاري آن جهشي عظيم يافت اما بنابر حکم دادگاه و عدم رعايت کپي رايت مسدود شد.

 

13. جک دورسي (موسس توييتر)

 

 

اولين ايده ايجاد ميکروبلاگينگ به ذهن جک دورسي خطور کرد و نتيجه آن شد سرويس محبوب توييتر که در اغلب زمينه ها و براي امورات گوناگون از آن بهره مي جويند. جک دورسي که يک مهندس و بازرگان است در سن ۳۵ سالگي توييتر را راه اندازي کرد.

 

14. مت مولنگ (وردپرس)

 

 

مت بزرگ در حاليکه تنها ۱۹ سال سن داشت هسته اوليه پلتفرم وبلاگ نويسي وردپرس را نوشت و براي تمرکز بر روي وردپرس در سن ۲۴ سالگي از CNET کناره گيري کرد. مت مولنگ علاوه بر تاسيس و اداره وردپرس، اکيسمت و اتوماتيک را هم دارد. امروزه بلاگرهاي زيادي در دنيا هستند که از نيروي قدرتمند وردپرس براي ايجاد رسانه خود به نام وبلاگ بهره مي برند.

 

15. سر تيم برنرز لي (خالق وب جهاني)

 

 

از او بعنوان خالق و پدر وب و اينترنت ياد مي شود او در سال ۱۹۹۵ توانست با پروتکل HTTP بين دو کامپيوتر سرويس دهنده و سرويس گيرنده ارتباط برقرار کند. سر تيم برزنزلي همچنين موسس کنسرسيوم شبکه جهاني وب (W3C) مي باشد شايد اگر او نبود و ايده او افراد بالا هيچکدام در اين ليست جايي نداشتند.

 

16. توماس اندرسون (خالق ماي اسپيس)

 

 

شايد بتوان او را خالق شبکه هاي اجتماعي که امروزه همه گير و محبوب هستند ناميد. اين ايده تا سال ۲۰۰۸ بيش از ۲۵۰ ميليون نفر کاربر داشت.

 

17. گرت کمپ (StumbleUpon)

 

 

ايده استامپل اپن که يک سايت social bookmarking مي باشد و به کاربر در کشف و رديابي سايت هاي جديد کمک مي کند.

 

18. لينوس توروالدز (لينوکس)

 

 

لينوس بنديکت توروالدز مهندس نرم افزار فنلاندي يکي از پيشرو هاي متن باز و لينوکس است به هر حال تاثير او را در زمينه لينوکس و متن باز نمي توان انکار کرد.

 

19. کاترينا فيک (فليکر)

 

 

کاترينا جزو زنان تاثير گذار در حوزه وب است که به همراه همسر خود استوارت باترفيلد سايت به اشتراک گذاري عکس فليکر را راه اندازي کرد. flickr در دنياي وب ۲٫۰ و در تعامل با شبکه هاي اجتماعي به اشتراک گذاري عکس را آسان مي کند. امروزه فليکر تحت تملک ياهو درآمده است.

 

20. استوارت باتر فيلد (فليکر)

 

 

همسر کاترينا فک و مدير فليکر در سال ۲۰۰۶ به عنوان ۱۰۰ نفر اول پرنفوذترين افراد در جهان در مجله تايم و جزو ۵۰ نفر برتر کارآفرينان در سال ۲۰۰۵ انتخاب شده است.

 

21. مارک اندرسون (نت اسکيپ)

 

 

امروزه جنگ اصلي جبهه مبارزه با مرورگر اينترنت اکسپلورر، فايرفاکس مي باشد اما بايد گفت اولين سنگ بناي مبارزه در زمينه مرورگرها را نت اسکيپ آغاز کرد. او مدير کارآفرين، دارنده شرکت ارتباطات نت اسکيپ، موسس سايت Ning و يک مولتي ميليونر مي باشد. وي در سال ۲۰۰۸ قرار بود به هيئت مديره فيس بوک بپيوندد اما پس از کش و قوصي به هئيت مديره ebay پيوست.


خب می ریم سراغ عکس

                                         برداشت آزاد!!!!

 

                             


پ.ن: ۲روز دیگه تولد وبلاگمه....!!!!!!!

پ.ن۲: راستی با این که از دستت فوق العاده عصبانی هستم ولی تولدت مبارک۱۳مرداد من نبودم که بهت تبریک بگم......ولی این دلیل بر این نمی شه که عصبانی نباشماگه اومدی و این مطلبو دیدی برو پست پایین یکی از پینوشت های پست پایینم واسه توئه........

پ.ن۳: دوستان گرامی پی نوشت شماره ۲ برای یک فرد می باشد و عمومی نیست بیخود زحمت نکشید منظورمو از اون پی نوشت درک کنیدفرد مورد نظر خودش می فهمه

پ.ن۴: مطلب دیگه اینکه من اصولا در پی نوشت هایی که واسه یه فرد خاص می نویسم عادت ندارم اسم طرف یا اسم مستعار طرفو بنویسم ولی یه جوری می نویسم که خود طرف متوجه بشه......البته اگه از این مدل پی نوشت دادن خوشتون نمیاد بگین که از دفعه بعدی تو پی نوشت های شخصی نام طرفو بگم 


 

 

 

+نوشته شده در چهارشنبه سوم شهریور 1389ساعت18:21توسط میرتل |
هشت پایی به نام پـــــل.......

سلام بر همه

 

در این روزها بیشتر خبرهای داغی که شنیده می شد راجع به جام جهانی فوتبال بود. ولی داغ ترین خبرها راجع به پیشگویی های یه هشت پای ۳ساله به نام پل بود که با پیشگویی هاش همه رو متحیر کرده بود و تونست نتیجه همه بازی های جام جهانی ۲۰۱۰رو درست پیش بینی کنه. مطلب امروز ما هم در مورد این پیشگوی آلمانیمونه که امیدوارم خوشتون بیاد. زیاد جامع و کامل نیست ولی خب......در هر صورت سعی می کنم مطالب بیشتری رو راجع به این هشت پا پیدا کنم و براتون بذارم......

نظر هم یادتون نره

 

یک گروه حمایت از حقوق حیوانات در آلمان پس از پیشگوییهای شگفت انگیز هشت پای اوبرهاوزن در پیروزی تیم ملی آلمان در جام جهانی آفریقای جنوبی خواستار آزادی این جانور دریایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این پیشگوی معروف، هشت پایی به نام "پل" است که در جام ملتهای اروپا 2008 موفق شد 80 درصد از نتایج تیم ملی آلمان را به درستی پیشگویی کند و تاکنون نیز صحت پیشگوییهای آن در نتایج بازیهای این تیم در مقابل تیمهای انگلیس و آرژانتین به اثبات رسیده است.

اکنون یک سازمان حمایت از حقوق حیوانات به نام "پتا آلمان" خواستار آزادی این حیوان شده است. این سازمان اعلام کرد: "پل به درستی پیشگویی کرد که آلمان آرژانتین را می برد بنابراین ما می خواهیم که این حیوان را آزاد کنید."

این سازمان خواسته است که "پیشگوی آبزی فوتبال" را که درحال حاضر در آکواریم شهر اوبرهاوزن در غرب آلمان زندگی می کند به آبهای حفاظت شده پارک ملی جنوب فرانسه انتقال دهند. در این محدوده دریایی، صید ممنوع است و بنابراین پل می تواند در آزادی در این دریا زندگی کند.

یک زیست شناس دریایی سازمان پتا آلمان توضیح داد: "پل در یک آکواریم کوچک گیر افتاده است. ما فکر می کنیم که پل باید به دریا برود. هشت پاها در زمره بی مهره داران بسیار باهوش قرار دارند. آنها قادرند فرایندهای پیچیده ای را انجام دهند. این جانوران هم حافظه کوتاه مدت و هم حافظه بلند مدت دارند می توانند از ابزارها استفاده کنند و با مشاهده پیرامون خود بیاموزند. آنها شخصیتهای متفاوتی دارند و نسبت به درد بسیار حساسند."

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، آکواریم شهر اوبرهاوزن معتقد است که فکر آزاد کردن پل ایده بسیار بدی است.
پیشگویی دیدار آلمان - آراژانتین
پیشگویی دیدار آلمان - انگلیس


منبع: خبرگزاری مهر 

 

 


پ.ن:همونطور که گفتم خبر مفصلی نیست ولی سعی می کنم بازم مطلب پیدا کنم هرکسی هم که چیز بیشتری می دونه بگه خوشحال می شم.خودمم خیلی راجع به این هشت پائه کنجکاو شدم.

 

+نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم تیر 1389ساعت22:26توسط میرتل |
تا حالا از اینا دیدی؟؟!!

سلام به همه برو بچه های گل

خوبین؟؟

خب زیاد حرف نمی زنم این دفعه چون حوصله ندارمخب این دفعه با یه سری عکس از حشرات شگفت انگیز آپمبه کسانی که از حشرات چندششون می شه(دقیقا عین خودم که الان با دیدن این عکسا دارم حس می کنم رو دست و پام دارن راه می رن)توصیه می کنم که نبیننولی خداییش خیلی جالب و عجیبن

برای دیدن عکسا رو ادامه مطلب کلیک کنین.(دیگه عکسارو دارم می ذارم تو ادامه مطلب که دوستان بهانه نیارن وبلاگت سنگینه دیر بالا میاد)

نظر هم بدین لطفا


پ.ن۱: زلزله رو حال کردی؟؟!!!

پ.ن۲:(خطاب به دوست عزیزی که نظر خصوصی داده بود) خانوم گل آدرس وبلاگی که گذاشتی باز نمی شه کهبعدا نگی نامردی کرد نیومدا.....من اومدم باز نشد

ادامه مطلب
+نوشته شده در شنبه بیست و پنجم مهر 1388ساعت13:43توسط میرتل |
دوباره ســــــــــــــــلام!!!!

سلام به همه بازدید کننده های گل

خوبین؟؟خوشین؟؟سلامتین؟؟

چه خبرا؟؟تعطیلات خوش می گذره؟؟امیدوارم که همیشه خوب و خوش و سر حال باشینمن یه چند وقتی تو این چند روز باقی مانده تعطیلات می رم مسافرت و نیستم وقتی هم که برگردم خیلی کم آپ می کنم چون اون موقع مدرسه ها باز شده و بد بختی هامون دوباره شروع شدهمنم که امسال کنکور دارمو حسابی باید بخونم(چقدرم که می خونم واقعا)و در واقع باید خر بزنم (البته تا الان که خر منو زده)ولی قول می دم بعد کنکور بترکونم

خب مطلب امروز یه سری عکس باحاله که علمی هم هست و مربوط می شه به حیواناتی که ساخته دست بشرن و تغییر ژنتیکی پیدا کردن. این مطلب رو از وبلاگ بچه های اتاق۹ برداشتم. امیدوارم که خوشتون بیاد و اونا هم راضی باشن. برای توضیحات بیشتر و دیدن عکسا بی زحمت بر روی ادامه مطلب کلیک کنین.

نظر فراموش نشه

ادامه مطلب
+نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم شهریور 1388ساعت21:21توسط میرتل |
باهوش ترین کودکان جهان!

سلام به همه دوستان عزیز

خوبین؟؟ چه خبرا؟؟

من امروز ساعت ۴ کنکور آزمایشی دارمولی نشستم اینجا و دارم وبلاگ آپ می کنم.خب مطلب امروز رو از یه وبلاگ خیلی باحال با اسم «بچه های اتاق ۹» برداشتم......امیدوارم که از این کوچولو های باهوش و بامزه خوشتون بیاد.در ضمن اگر پیشنهادی انتقادی چیزی هم دارین حتما تو بخش نظرات(حالا یا خصوصی یا عمومی) بگین تا از نظرات و پیشنهادات شما در جهت ارتقای سطح وبلاگ کمک بگیریم.

دوستان اتاق ۹ گفته بودن سعی کنم همیشه به روز باشم تا بازدید های وبلاگم بالا بره. از راهنماییشون ممنون ولی از اونجایی که من امسال می رم پیش دانشگاهی و از ۱۶ تیر هم کلاسام شروع می شه و با توجه به این که امسال کنکور دارم خب نمی تونم روزی چند بار یا حتی هر روز آپ کنم(اونم با این سرعت پایین اینترنت و با توجه به این که هنوز موفق به گرفتن adsl نشدم). ولی در هر حال ازشون خیلی تشکر می کنم.

اگه شما دوستان هم با توجه به وضعیت موجود من پیشنهادی برای بهتر شدن وبلاگ دارین حتما بگین سعی می کنم از نظراتتون استفاده کنم.

مرسی


پ.ن:دعا کنین کنکورمو خوب بدماگه قبول بشم می تونم ذخیرش کنم اونوقت خیلی خوب می شه.....


همه بچه ها مثل هم نیستند، تعداد کمی از بچه ها هستند نسبت به سن هوش فوق العاده ای دارند!مثلا یک جراح موفق، بدون شک یک آدم باهوشی است، اما وقتی این جراح فقط 7 سال سن داشته باشد باید نعجب کنید، یا مثلا یک نامزد دریافت جایزه صلح نوبل هم انسان باهوشی است اما اگر این شخص فقط 12 سال سن داشته باشد، جای تعجب ندارد؟! در این مطلب شما را با باهوش ترین کودکان جهان آشنا می کنم.

دختر بجه زیبایی که در تصویر بالا می بینید، یک خواننده بزرگ است! او با هر آهنگش  1000 یورو پول بدست آورده است. وی متولد October 6, 2002، او در Chisinau به دنیا آمده است. او بدون شک جوانترین هنرمندی است که با صدای زیباش چنین تجارتی برای خود راه انداخته است.او تنوانسته است دو ساعت اجرای زنده داشته باشد، او نشان شماره 1 را نیز در کشورش کسب کرده است.

Gregory Smith متولد سال 1990 است، او در دو سالگی قادر به خواندن بود و زمانی که 10 سال سن داشت در دانشگاه ثبت نام کرد. وی موسس یک سازمان نیز هست و همواره در تلاش تا صلح و دوستی را بین جوانان جهان ترویج دهد، او برای اقدامات بشر دوستانه اش نامزد جايزه صلح نوبل نیز شده است.
 

Akrit Jaswal یک جوان هندی است، او معمولی نیست! IQ او 146 است! "اکریت جاسوال" هیچوقت برای طبابت تعلیم ندیده, و با این حال در زادگاهش او به عنوان یک طبیب ماهر یاد میشود.

ماه فوریه سال گذشته "اکریت جاسوال" که او را پسر معجزه میخوانند در برنامه تلویزیونی "اوپرا وینفری" آمریکا حضور یافت و او پس از تولد در سال 1993میلادی, همه را با صحنه های عجیبی روبه رو ساخته و در این میان همچنین لقب نابغه خردسال را نیز به خود گرفته است. در این برنامه تلویزیونی وقتی مجری برنامه از او مپرسد که آیا او قادر به فهم کتابهای شکسپیر در سن چهار سالگی بوده است؟ جواب او مثبت بوده میگوید " بله آن را کاملا میفهمیدم به همین منظور همیشه میخواندمش"
این پسر خردسال سالها پیش از دهکده ای دور افتاده در هند سر برآورده و ویدئویی قدیمی او را درحال انجام یک عملیات جراحی خطرناک بر روی انگشتان به هم چسبیدهء یه دختر کوچک بر اثر سوختگی نشان میدهد و این عمل جراحی سر خط اخبار روز در سراسر جهان را در آن زمان به خود اختصاص داد چرا که این عمل توسط پسر بچه ای هفت ساله به نام اکریت جاسوال تبعهء دهکده "هیماچال پرادش" در هند انجام شده بود .
در حال حاضر, اکریت 13 ساله بوده و آی کیوی او 146 میباشد که باهوشترین فرد در رده سنی خود بر روی کره زمین محسوب میشود آن هم در کشوری که بیش از یک میلیارد جمعیت دارد. در حقیقت این آی کیو میانگین آی کیوی دانشمند بزرگ مانند آلبرت انیشتین را نیز زیر پا گذاشته است . والدین "اکریت" میگویند حتی قبل از اینکه او زبان به سخن گفتن و تکلم بگشاید آنها بر اساس رفتارهایش حس میکردند که قدرت خاصی در او نهفته است.
"راکشا", مادر "اکریت" میگوید که یادگیری او بسیار سریع بود, بطوریکه در سن دو سالگی, وقتی یادگیری حروف الفبا در مدت زمان کمی پایان یافت ما سعی در آموزش وصل کردن حروف و ساخت کلمه و جمله نمودیم که متوجه شدیم او همزمان به نوشتن نیز روی آورده است. هنگامی که او در کلاس دوم بود تمامی امتحانات مربوط به کلاس پنجم را به آسانی و بطور کامل پاسخ میگفت و با گذشت زمان وقتی مادرش متوجه میشود که در سن خاصی او قادر به جوابگویی سوالات تکینیکی مقطع لیسانس دانشگاهی میباشد دیگر به طور قطع باورش شده بود که نبوغ خاصی در پسرش وجود دارد و در آن زمان بود که تمامی شکهایش به بقین بدل گشت.
در سنی که تمام کودکان حروف الفبا را می آموزند "اکریت" کتابهای شکسپیر مطالعه میکرد و در سن پنج سالگی کتابهای طبی جمع آوری کرده و کتابخانه کوچکی فراهم آورده بود و یک سال بعد او برای آموزش و مدارک رسمی در مدرسه ثبت نام کرد و همزمان به تدریس انگلیسی و ریاضیات به دیگران پرداخت.

"اکریت" در سنین خردسالی علاقه شدیدی به مبحث علوم و کالبد شکافی در سر می پروراند. دکترهای محلی متوجه علایق او شده به او اجازه میدادند تا در سن 6 سالگی شاهد انجام عملیات جراحی در بیمارستان باشد. و با اینکار او بیشتر تشویق به ادامه در این زمینه شده و در تمام زمینه های مرتبط به موضوع تا جایی که در توانش بود مطالعه مینمود. هنگامی که خانواده ای فقیر از استعداد ذاتی او خبردار شدند از او خواستند تا عملی را بر روی دختر خرد سالشان بطور مجانی انجام دهد که این عمل به موفقیت کامل به دست او به پایان رسید.
بعد از اتمام آن عمل "اکریت" به نابغه طبابت در هندوستان شهرت یافت و گاه و بیگاه همسایه و آشنا و غریبه برای مداوا و مشاوره به او مراجعه میکردند. در سن 11 سالگی "اکریت" به خاطر نبوغ خود, در "دانشگاه پنجاب" پذیرفته شد و بدین ترتیب او عنوان جوانترین دانشجوی دانشگاههای هندوستان را نیز به خود اختصاص داد. در پایان همان سال برای مشارکت و مشاوره در مسائل تحقیقاتی پزشکی به همکاری دانشمندان و علمای برجسته به دانشگاه سلطنتی انگلستان در لندن از او دعوت به عمل آمد.
"اکریت" میگوید که او میلیونها نظریه در زمینه طبابت در سر دارد ولی در حال حاضر او تمام هوش و حواس خود را بر روی یافتن راهی برای مبارزه با سرطان متمرکز ساخته است. او خاطر نشان کرد که در حال کار بر روی راه کاری به نام " oral gene therapy" بر اساس نظریات و تئوریهای حاصل از ذهن خلاق خود میباشد و خود را تماما وقف کار بر روی این مکانیزم نموده است.
"اکریت" خاطره های دردناکی از مردمانی که مبتلا به سرطان بوده و بر اثر فقر در گوشه و کنار خیابان جان میباختند و برای آنها جایی در بیمارستان نبوده و توان مالی دوا و درمان را نیز نداشته اند در سر دارد, و حالا او میخواد تا نبوغش را در راه کاهش رنج و عذاب آنها به کار گیرد. او در این رابطه میگوید " من از این ماجرا بسیار رنج میبرم و شاید بتوان گفت مشوق اصلی برای علاقه شدید من برای طبابت و مخصوصا سرطان همین خاطرات تلخ باشد".
هر چند که تمام تلاش "اکریت" برای پرداخت قیمتی سنگین در ازای مهر و عاطفه خانواده اش میباشد, چرا که پدرش پشتیبانی عاطفی خانواده که در این سنین لازمه زندگی برای یک کودک هم سن و سال اوست از او دریغ داشته و به گفته شده تا زمانی که درمانی برای سرطان نیافته حق باز گشت به خانه و سرزمین خود را ندارد و باید در غربت به سر کند . و با تمام بچگی و افکار و نیازهای کودکانه "اکریت" قربانی والدینش برای تحمل دوری او را درک کرده و تمام سعی و تلاش خود را به کار گرفته و به خود اطمینان دارد که این فداکاری آنها را که برای سختکوش بار آمدن او انجام میدهند بی نتیجه نخواهد گذاشت و با اینکه از خانواده ای فقیر بوده امیدهای گرانقیمتی برای رسیدن به هدفش در دل میپروراند.
در حال حاضر "اکریت" بطور همزمان در رشته های گیاه شناسی, جانور شناسی, و شیمی در مقطع لیسانس درحال تحصیل است و او امیدوار است تا روزی در دانشگاه "هاروارد" به ادامه تحصیل پرداخته و به اخذ مدارک و همچنان دانش بالاتر دست یابد.

 

 

Kim Ung-Yong (تصویر بالا) بیشترین ضریب هوشی را در جهان دارد، کافیست بدانید او از 4 سالگی در دانشگاه حضور یافت و در سن 15 سالگی تنوانست مدرک دکترای خود را دریافت کند!

 

 

 

دختر بچه زیبایی تصویر بالا هم یک هنرمند جوان یا بهتر بگم کودک هنرمند است! او جوانترین نقاش دنیاست، او نمایشگاه های برای آثاز خود نیز دارد و علاقه مندان زیادی هم دارد. آثار زیبایی او را در تصویر بالا (پشت خودش) می توانید ببینید. این ها بخش کوچکی از آثار او می باشد

+نوشته شده در جمعه دوازدهم تیر 1388ساعت13:51توسط میرتل |
من همچنان امیدوارم......

سلام به همه دوستان عزیز

خوبین؟؟ چه خبرا؟؟

خب امروز دوباره با یه مطلب علمی آپ کردم.امیدوارم خوشتون بیاد.البته به دلیل اینکه سایت www.tinypic.com به لطف بعضیا فیلتره من فقط URL عکسارو از تو ایمیلم برداشتمو گذاشتم اینجا حالا نمی دونم باز می شه یا نه ولی امیدوارم که بشه.اگه بعد از امتحان کردن راههای مختلف دیدین که عکسا باز نشد حتما خبر بدین و آدرس یه سایت آپلود که فیلتر هم نیست واسم بذارین تا دوباره عکسارو آپ لود کنم.(با فیلتر شکن می شه رفت تو tinypic ولی عکس آپلود نمی شه.) در هر حال امیدوارم که خوشتون بیاد. نظر یادتون نره ها......مگه نه کتک 

بهترین تصاویر علمی سال ۲۰۰۸

مهر ۵م, ۱۳۸۷

مجله ساینس Science و بنیاد علمی علوم، هر ساله بهترین عکس‌های علمی را انتخاب می‌کنند. امسال ششمین دوره این مسابقه عکاسی و تصویربرداری انجام شد و نتایج آن اعلام شد. امسال ۱۸۱ عکس از آمریکا و ۲۰ کشور دیگر دنیا در این مسابقه شرکت داده شدند.

 

۱- عکس برنده جایزه اول: این عکس را «ماریو دی استفانو» از دانشگاه ناپل  گرفته است. عکس نشاندهنده جلبک‌های تک سلولی است که به یک جاندار دریازی بی‌استخوان Eudendrium racemosum چسبیده‌اند،‌ این عکس به کمک میکروسکوپ الکترونی گرفته شده است:

 

۲- این عکس زیبا را «اندرو دیویدازی» از انستیتوی فناوری روچستر گرفته است. برای گرفتن این عکس او یک نخ پنبه‌ای را به یک موتور وصل کرد تا ان را ۱۰ تا ۲۰ بار در ثانیه تکان بدهد، سپس او زمان نوردهی دوربینش را روی دو ثانیه تنظیم کرد. نتیجه کار عکس زیبایی شد که حجم‌دار به نظر می‌رسد:

 

۳- این عکس به وسیله «جسیکا شیفمن» و «کارولین شوئر» از دانشگاه درکسل گرفته شده است. اسکوئیدهای موسوم به Loligo pealei، دارای ۸ بازو و دو بازوچه هستند. بازوهای این جانداران از قسمت‌هایی شبیه به فنجان پوشیده شده است، به کمک این قسمت‌ها که دارای عملکرد مکشی هستند و دندانه‌های کیتینی دارند، اسکوئید به طعمه خود می‌چسبد. هر کدام از این اعضای مکشی، تنها ۴۰۰ میکرومتر اندازه دارند ولی از طریق همین قسمت‌های کوچک است که اسکوئید نیم‌متری به غذای خود می‌چسبند و می‌توانند تغذیه کنند. این عکس با میکروسکوپ الکترونی گرفته شده و رنگ‌آمیزی شده است:

 

۴- این عکس به وسیله Ye Jin Eun و داگلاس ویبل از دانشگاه ویسکانسین گرفته شده است. اگر یک لایه نازک پلی اتیلن گلیکول را روی یک پلیمز دارای خاصیت کشسانی بگذاریم و این مجموعه را داخل آب غوطه‌ور کنیم، جذب آب باعث ایجاد چین و چروک‌های زیبای می‌شود:

 

۵- این تصویر شماتیک را «لیندا نای» ایجاد کرده است. در این تصویر به طرز جالبی سیستم گردش خون بدن انسان، نمایش داده می‌شود. این عکس نشان می‌دهد که چگونه خون توسط قلب در عورق به جریان درمی‌آید و چگونه تبادل اکسیژن توسط گویچه‌های سرخ انجام می‌شود:

 

۶- انجیل تصویری: کریس هریسون از دانشگاه کارنگی ملون، انجیل را به صورت تصویری دراورده است. خطوط عمودی زیر عکس نشاندهنده بخش‌های مختلف انجیل هستند. طول هر خط عمودی متناسب با طول هر بخش است. خطوط منحنی هم نشاندهنده ارجاعات هر بخش انجیل به بخش دیگر آن هستند:

 

۷- این عکس بسیار زیبا به وسیله دونالد بلیس و سیریام سوبرامانیام از یک سلول مبتلا به نوعی بدخیمی به نامملانوما گرفته شده است. این عکس که به طریقه سه بعدی‌ بازسازی شده است با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی و شیوه‌ای به نام پراش یونی گرفته شده است:

 

۸- این تصویرسازی به وسیله دنیس کونکل و کولین چمپ برای کتابی با عنوان «ماجراجویی‌های آلیس در سرزمین میکروسکوپی»، انجام شده است و سوسک‌ها را در حال صرف غذا نشان می‌دهد!

 

۹- این تصویرسازی به وسیله اندرو دوفید و گیلان لوئیس از دانشگاه اوکلند انجام شده است. این پوستر نشان می دهد که لجن‌های ته رودخانه‌ها بر خلاف انتظار ما، اهمیت زیادی در چرخه حیات دارند. در این لجن‌ها، میکروارگانیسم‌های متنوع و جوامع میکروسکوپی پیچیده‌ای وجود دارند. این تصویر تعاملات و نقش هر یک از این موجودات و جوامع میکروبی را نشان می‌دهد.

 

 

پ.ن: شما می دونین چرا دیگه سایت http://www.mirhussein.com/ نمیاد؟؟؟با فیلتر شکنم که می ری توش اصلا سایته نمیاد....!!؟؟


+نوشته شده در پنجشنبه چهارم تیر 1388ساعت14:50توسط میرتل |

بعد از قرن ها سلام

بدون مقدمه برین مطلب پایین رو بخونین باحاله(وقت ندارم زیاد اون یکی وبلاگمم آپه سر بزنین)

-سوسكها سریعترین جانوران 6 پا میباشند. با سرعت یك متر در ثانیه.

-خرگوشها و طوطی ها بدون نیاز به چرخاندن سر خود قادرند پشت سر خود را ببینند.

-كرگدنها قادرند سریعتر از انسانها بدوند.

-هیچ پنگوئنی در قطب شمال وجود ندارد.

-مادر و همسر گراهام بل مخترع تلفن هر دو ناشنوا بوده اند.

-كانادا یك واژه هندی به معنی “روستای بزرگ” میباشد.

-10 درصد وزن بدن انسان (بدون آب) را باكتریها تشكیل میدهند.

-11 درصد جمعیت جهان را چپ دستان تشكیل میدهند.

-از هر 10 نفر، یك نفر در سراسر جهان در جزیره زندگی میكند.

-98 درصد وزن آب از اكسیژن تشكیل یافته است.

-یك اسب در طول یك سال 7 برابر وزن بدن خود غذا مصرف میكند.

-رشد دندانهای سگ آبی هیچگاه متوقف نمیگردد.

-قلب والها تنها 9 بار در دقیقه میتپد.

-چیتا قادر است در حداكثر سرعت خود گامهایی به طول 8 متر بر دارد.

-شمپانزه ها قادرند مقابل آینه چهره خود را تشخیص دهند اما میمونها نمیتوانند.

-عمر سنجاقكها تنها 24 ساعت میباشد.

-مدت زمان گردش سیاره عطارد بدور خود دو برابر مدت زمان گردش آن بدور خورشید میباشد.

-روشنایی قرص كامل ماه 9 برابر هلال ماه میباشد.

-یك خرس بالغ قادر است با سرعت یك اسب بدود.

-قلب یك جوجه تیغی در حالت عادی 190 بار در دقیقه میزند كه در دوران خواب زمستانی به 20 بار در دقیقه كاهش می یابد.

-اسبها قادرند در حالت ایستاده بخوابند.

-كانگروها قادرند 3 متر به سمت بالا و 8 متر به سمت جلو بپرند.

-قلب میگو در سر آن واقع است.

-گونه ای از خرگوش قادر است 12 ساعت پس از تولد جفت گیری كند.

-یك كوه آتشفشان قادر است ذرات ریز و گردوغبار را تا ارتفاع 50 كیلوكتری به فضای اطراف پرتاب كند.

-داركوب ها قادرند 20 بار در ثانیه به تنه درخت ضربه بزنند.

-سالانه 500 فیلم در امریكا و 800 فیلم در هند ساخته میگردد.

-آدولف هیتلر گیاهخوار بوده است.

-تمامی پستانداران به استثنای انسان و میمون كور رنگ میباشند.

-عمر تمساح بیش از 100 سال میباشد.

-تمام قوهای كشور انگلیس جزو دارایی های ملكه انگلیس میباشند.

-موریانه ها قادرند تا 2 روز زیر آب زنده بمانند.

-مزه سیب، پیاز و سیب زمینی یكسان میباشد.و تنها بواسطه بوی آنهاست كه طعم های متفاوتی می یابند.

-فیلها قادرند روزانه 60 گالن آب و 250 كیلو گرم یونجه مصرف كنند.

-جغدها قادر به حركت دادن چشمان خود در كاسه چشم نمیباشند.

-80 درصد امواج مایكرو ویو تلفنهای همراه بوسیله سر جذب میگردد.

-قد فضانوردان هنگامی كه در فضا هستند 5 تا 7 سانتی متر بلنتر میگردد.

-بلژیك تنها كشوری است كه فیلمهای غیر اخلاقی را سانسور نمیكند.

-جلیغه ضد گلوله، برف پاك كن شیشه خودرو و پرینتر لیزری همگی اختراعات زنان میباشند.

-موز پر مصرف ترین میوه كشور امریكا میباشد.

-درتمام انسانهای كره زمین  99.9 % شباهت ژنتیكی وجود دارد.

-98.5 % از ژنهای انسان و شامپانزه یكسان میباشند.

- قلب انسان بطور متوسط 100 هزار بار در سال میتپد.

- لئوناردو داوینچی مخترع قیچی میباشد.

-سطح شهر مكزیك سالانه 25 سانتی متر نشست میكند.

-50 %جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نكرده اند.

-در هر 5 ثانیه یك كامپیوتر در سطح جهان به ویروس آلوده میگردد.

-  ظروف پلاستیكی 50 هزار سال طول میكشد تا در طبیعت شروع به تجزیه شدن كنند.

-اغلب مارها دارای 6 ردیف دندان میباشند.

-90% سم مارها از پروتئین تشكیل یافته است.

-هرگاه جمعیت كره زمین به 100 نفر كاهش یابد، 50 % پول جهان در دست 6 نفر قرار خواهد گرفت.

-موشهای صحرایی سالانه 1/3 منابع و ذخایر غذایی جهان را نابود میسازند.

-2/3 آدم رباییهای جهان در كلمبیا به وقوع می پیوندد.

- 2/3 اعدامهای جهان در كشور چین بوقوع می پیوندد.

-سرود اصلی كشور یونان متشكل از 158 بیت میباشد.

-تمساح ها قادرند آرواره های خود را با نیروی 1300 كیلو گرم ببندند.

-یك گاو بطور متوسط سالانه 2 هزار و 300 گالن شیر تولید میكند.

-خورشید از لحاظ وزن از 70% هیدروژن،28% هلیوم،1.5% كربن+نیتروژن+اكسیژن و 0.5%  عناصر دیگر تشكیل شده است.

-سگهای شهری بطور متوسط 3 سال بیشتر از سگهای روستایی عمر میكنند.

-در امریكا سالانه 15 نفر بر اثر گاز گرفتگی توسط سگها جان خود را از دست میدهند.

-70% فقرای جهان را زنان تشكیل میدهند.

-نور خورشید 8.5 دقیقه طول میكشد تا به زمین برسد.

-خودروسازی بزرگترین صنعت در جهان میباشد.

-در هر 2 هفته یك زبان در جهان منقرض میگردد.

-ون گوگ در طول حیات خود تنها یكی از نقاشیهای خود را بفروش رساند.

-گربه های خانگی 70% وقت خود را در خواب سپری میكنند.

-پلنگها قادرند تا ارتفاع 5 متری به بالا بپرند.

-سم مارهای قهوه ای استرالیا تا حدی مهلك میباشد كه 0.002 گرم از سم این مارها میتواند یك انسان را بكشد.

-اختراع پیچ گوشتی پیش از پیچ صورت گرفت.

منبع:  

http://zibabin.wordpress.com/2008/09/22/%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%b9%d9%84%d9%85%d9%8a-%d8%ac%d8%a7%d9%84%d8%a8/


+نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387ساعت10:22توسط میرتل |
کشتن خزندگان باغ وحش توسط کودک 7 ساله

reptile-rampage2-12-7.jpg
خارجی- همشهري‌آنلاين:
کودک 7ساله استرالیایی با نفوذ به درون محل نگه‌داری خزندگان در باغ وحشی در استرالیا 13 گونه از کمیاب‌ترین خزندگان این باغ وحش را کشت و آن‌ها را غذای یک سوسمار کرد.
صبح روز چهارشنبه هنگامی که مسئولان مرکز خزندگان آلیس اسپرینگ استرالیا (Alice Spring Reptiles Centre) به محل کار خود آمدند، ابتدا فکر کردند که 13 گونه از خرندگان کمیاب از جمله ایگوانای (یک نوع سوسمار) 20ساله از محل خود گریخته‌اند.

ولی با بازبینی دوربین‌های امنیتی این مرکز، متوجه شدند که پسر بچه 7 ساله‌ای با بالا رفتن از حفاظ محل نگه داری این خزندگان بعد از کشتن آن‌ها با سنگ، آن‌ها را به کروکودیل 3.3متری به نام «تری» خورانده است.


در طی 30دقیقه این کودک 13 نوع از خزندگان کمیاب از جمله ایگوانا، لاکپشت، چهار مارمولک زبان آبی و چهار نوع دیگر از مارمولک‌های کمیاب را با لگد کردن و پرتاب سنگ به آن‌ها، کشت.

آقای رکس نندورف، رئیس این مرکز به رویترز گفت: «این واقعیت که یک کودک هفت ساله این تعداد جانور را در زمانی کوتاه کشته است و این مقدار خسارت وارد کرده‌است، غیر قابل باور است. بعضی از این گونه‌ها بسیار نادر و کمیاب هستند و جایگزین کردن آن‌ها غیر ممکن است.»

با توجه به اینکه در قلمرو شمالی استرالیا، کودکان زیر 10 سال را نمی‌توان بازداشت و محکوم کرد، مسئولان این مرکز به دنبال جریمه کردن والدین این کودک هستند.

تهیه و تنظیم : گروه اینترنتی نیک صالحی

www.niksalehi.com

+نوشته شده در سه شنبه شانزدهم مهر 1387ساعت16:37توسط میرتل |
زندگی زنان شگفتی آفرین جهان...

سلام به همه دوستان

خوبین؟

چه خبرا؟ خوش می گذره؟

 خب من یکم کمبود مطلب آوردم(البته منظورم کمبود مطلب جدیده). البته هنوز هم مطلب برای آپ کردن دارم ولی خب مطالب جدید نیستن.

راستی اگه موضوع خاصی مورد نظرتونه حتما به ما پیشنهاد بدین که در صورت امکان راجع به اون موضوع ها مطلب پیدا کنیم و بذاریم و به قول منتظر تنها یکم فضای وبلاگ رو عوض کنیم. 

خب مطلب امروز دوباره راجع به زندگی زنان شگفتی آفرین جهانه.....(قابل توجه اونایی که می گن زن ها هیچ کاری بلد نیستن......به این دسته آدما پیشنهاد می کنم برن مطالب قبلیمون هم راجع به زندگی این زن ها بخونن)

برای دیدن زندگی زینگا بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

تا بعد

پ.ن: راستی یادتون نره حتما به سایت زیر مراجعه کنین و به وبلاگم که عنوانش از همه چیز از همه جا هست رای بدین.

http://www.night-skin.com/topblog

 

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم مرداد 1387ساعت14:31توسط میرتل |
ركوردهاي عجيب و غريب از مو

سلام به همه دوستان عزیز

خب امروز یه مطلب باحال راجع به رکورد های عجیب و غریب از مو گذاشتم. امیدوارم خوشتون بیاد. 

-يكي از روش‌هايي كه بشريت از دير باز از آن براي كسب شهرت استفاده مي‌‌كرده ايجاد جلب توجه از طريق بلند كردن بيش از حد مو و ريش در بين مردان و زنان بوده است. در اينجا ما به نمونه‌هاي جالب و ديدني از اين موارد و ركوردهايي كه در اين زمينه وجود دارد اشاره مي‌‌كنيم.


زنان با موهاي فوق‌العاده بلند:
«آنتاني ناس با سين تيس» زني با موهاي به طول 2 متر و 15 سانتي‌متر بود كه در زمان خود از اين نظر شهرت يافته بود.
« اسكولد فريد سيورگين» كه در سالهاي دهه بيست زندگي مي‌‌كرد حدود 3 متر مو داشت.
«ايرم گارد سيما نزيك» در سال 1972 حدود 3متر مو داشت. او در آن زمان 27 سال سن داشت و اصلا موهايش را كوتاه نكرده بود. او موهاي پرپشتي داشت كه شانه كردن آنها يك ساعت طول مي‌‌كشيد و اين كار را به كمك خواهرش انجام مي‌‌داد.
«جورجيا سبرانتك» متولد يونان بود. با قد 56/1 متر حدود 3 متر مو داشت. براي شانه كردن موهايش بايد روي يك صندلي بلند مي‌‌ايستاد.
«ديانا ويت» به عنوان بلندترين مو در زمان خودش مطرح بود و نزديك 4 متر مو داشت.
«مادام ميلو» كه به ملكه مو شناخته مي‌‌شد از موهاي پرپشت به طول 5/2 متر برخورد بود.
اين روند همچنان ادامه دارد و اخيرا در جشنواره‌اي كه امسال در چين با نام «جشنواره مو» برگزار شد، يك زن با نام «فنگ وان» از كشور ميزبان با موهاي به طول 5/2 متر برنده شد.
«رامي يواكين» يك زن چيني است كه با 2/4 متر طول مو در «تونسيانگ» چين زندگي مي‌‌كند و ركوردار طول مو بين زنان مي‌‌باشد. او مدت 24 سال است كه موهايش را كوتاه نكرده است.
نكته جالب اين است كه در چين دهكده كوچكي به نام «هو آنگ لو» وجود دارد كه به دهكده «زنان بلند مو» معروف است. در اين دهكده 60 خانواده با جمعيت 400 نفر زندگي مي‌‌كنند. و اكثر زنان آن موهاي بالاي 5/1 متر دارند.


مردان بلند مو:
علاقه به داشتن موهاي فوق‌العاده بلند تنها دربين زنان رواج نداشته و مردان نيز علاقه زيادي به اين كار داشته‌اند. حتي در بعضي از مذاهب هندي بلند كردن مو از تقدس خاصي برخوردار است. مثلا «اسوامي پانداراساندي» يك راهب هندي بود كه در سال 1949 موهايش 93/7 متر طول داشت و در زمان خود يعني دهه 40 ركوردار بود.
«سادو يا گانات» هم يك راهب از معبد«هاماكيا» در هند است كه او هم در همان سالها حدود 4 متر طول داشت.
خبرگزاري «ويتنام» هم چندي پيش گزارش داد كه «ترن وان‌هاي» 67 ساله اهل «ويتنام» تقريبا مدت 31 سال است كه موهايش را كوتاه نكرده و اكنون 2/<6 متر مو دارد. و نام او در كتاب ركوردهاي گينس 2005 ثبت شده است. خانواده اش براي نگهداري مو به او كمك زيادي مي‌‌كنند

منبع:  http://www.balashahr.com/matlab.asp?id=50000853722100439

پ.ن:یادتون نره به سایت زیر برین و به وبلاگم با عنوان از همه چیز از همه جا رای بدین باشه؟؟

www.night-skin.com/topblog

+نوشته شده در شنبه دوازدهم مرداد 1387ساعت21:52توسط میرتل |
زندگی زنان شگفتی آفرین جهان...

دوباره سلام

خوبین؟ چی کارا می کنین؟

امروز با زندگی یکی دیگه از زنان شگفتی آفرین جهان به روزم.

برای دیدن زندگی ملکه ویکتوریا بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


پ.ن:از همه عزیزان بازدید کننده می خوام که در صورتی که از وبلاگ ما خوششون اومده به لینک زیر مراجعه کنن و به وبلاگ من که با عنوان از همه چیز از همه جا لینکه رای بدن.

http://night-skin.com/topblog

ممنون

ادامه مطلب
+نوشته شده در چهارشنبه دوم مرداد 1387ساعت20:30توسط میرتل |
زندگی زنان شگفتی آفرین جهان.....

سلام به همه دوستان عزیز

خوبین؟ چه خبرا؟ خوش می گذره؟؟

امیدوارم که همتون خوب باشید و به همتون خوش بگذره...من قرار بود ۲ روز پیش آپ کنم ولی حسش نبود امشب آپ کردم......

اول از همه این که از محمد آقا( همون تام ریدل)تشکر می کنم که یه لوگوی قشنگ برای این وبلاگ طراحی کردن.واقعا ممنون هر کدوم از شما دوستان که خواستین می تونین کد لوگو رو تو قسمت تنظیمات وبلاگتون قرار بدین.

مطلب دوم......خب این مطلب رو فردا یا پس فردا خبر می دم(چون هنوز خبری نیست تا پس فردا باید صبر کنین)

مطلب سومم اگه می خواین بفهمین برین رو ادامه مطلب کلیک کنید و ببینید.

ادامه مطلب
+نوشته شده در چهارشنبه نوزدهم تیر 1387ساعت22:19توسط میرتل |
زندگی زنان شگفتی آفرین جهان......

یک سلام گرم گرم به گرمی دستان تمام مادران عزیز

خوبین؟ چه خبرا؟

من روز مادر رو به تمام مادران عزیز تبریک می گم.

 خب نوبتی هم که باشه نوبت آپ های ویژه تابستونیه ژس برای دیدن زندگی «هریت تابمن» بر روی ادامه مطلب کلیک کنید. 

 

ادامه مطلب
+نوشته شده در سه شنبه چهارم تیر 1387ساعت10:33توسط میرتل |
آیا می دانید که:....؟؟

آیا می دانید که: برخی از گیاهان گوشتخوارند؟

گیاهان برای زنده ماندن نیاز به نیتروژن دارند. بسیاری از این گیاهان این نیتروژن را از خاک می گیرند٬ اما ممکن است برخی گیاهان در لجن زار و یا باتلاق رشد کنند٬ که دارای مقدار بسیار کمی نیتروژن است. این گیاهان ناچارند گوشتخوار باشند. یعنی جانوران کوچکی را بخورند٬ تا عنصر حیاتی نیتروژن را بدست آورند.

گیاهان گوشتخوار از حیله های خاصی برای به دام انداختن حشرات استفاده می کنند. مثلا گیاهی به نام «تله مگس» دارای برگ هایی با دندانه های تیغ مانند در کناره٬ و لولایی در مرکز برگ است. سطح داخل برگ نیز به رنگ قرمز درخشان است٬ تا حشرات را به خود جذب کند. هنگامی که حشره ای روی برگ می نشیند٬ این برگ ها ناگهان بسته می شود٬ و حشره به دام می افتد. در قسمت هایی از آسیا هم٬ گیاهی به شکل کوزه وجود دارد. برگ های این گیاه همانند پارچ عمیقی٬ با سطح داخلی بسیار چسبناک است. وقتی حشره ای داخل آن شود٬ پایش به رویه چسبناک برگ می چسبد. سپس گیاه آنزیمی تولید می کرده٬ و حشره را حضم می کند.

 

آیا می دانید که: بزرگترین صخره در کجا قرار دارد؟

حتما شما نیز می دانید٬ بزرگترین بنایی که توسط بشر ساخته و پرداخته شده٬ دیوار چین است. این دیوار به قدری عظیم است٬ که حتی از فضا نیز دیده می شود. اما بزرگتر از آن چیز دیگری است٬ که سازندگان آن تعداد بیشماری از حیوانات خیلی ریز دریایی به حساب می آیند. و این جسم بسیار بزرگ یک صخره مرجانی در ساحل «کوئین لند» است٬ که در استرالیا قرار دارد.

این صخره مرجانی از بدن «پولیپ»های مرجانی مرده ساخته شده است. پولیپ ها جانوران کوچکی هستند از جنس ماهی ها٬ که به صورت دسته جمعی زندگی می کنند. پولیپ ها فنجان های سنگی کوچکی می سازند٬ و داخل آنها زدگی می کنند. وقتی که می میرند٬ بدن آنها متلاشی می شود. اما فنجان های سنگی باقی می مانند. هزاران میلیارد از این فنجان های سنگی کوچک در کنار هم یک صخره مرجانی را تشکیل می دهند.

صخره مرجانی بزرگ در حدود ۶۰۰ میلیون سال قدمت دارد. طول آن سال قدمت دارد. طول آن ۲۰۲۸ کیلومتر است٬ که منطقه ای به مساحت ۲۰۸۰۰۰ کیلومتر مربع را می پوشاند. این صخره یکی از زیباترین مناظر جهان است٬ و محل زندگی هزاران نوع ماهی و جانوران کوچک دریایی است.

آیا می دانید که: چرا حیوانات نمک را دوست دارند؟

مسئولان اغلب باغ وحش ها و مناطق حفاظت شده٬ در کشور های مختلف٬ قطعات بزرگ نمک آشپزخانه در دسترس جانوران قرار می دهند. حیوانات این قطعات نمک را خیلی دوست دارند٬ و مرتبا به سمت آن جذب می شوند٬ و این لکه های نمک را حریصانه لیس می زنند. دلیلش ساده است: مایعات داخل بدن حیوانات(و همین طور انسان ها) حاوی نمک است. حیوانات از راه های مختلف٬ و از جمله عرق کردن این نمک را از دست می دهند. بدن باید بتواند نمکی را که از دست داده است٬ جبران کند.

به نظر می رسد٬ که اجداد حیوانات امروزی در دریا زندگی می کرده اند٬ و به همین دلیل برخی ویژگی های اغلب جانوران هنوز هم شبیه اجدادشان است. در حقیقت مایعات بدن این موجودات کاملا شبیه آب دریاست.

گوشتخواران دچار کمبود نمک نمی شوند٬ چون به اندازه کافی از گوشت حیواناتی که می خورند٬ بدست می آورند. اما گیاه خواران باید به نحوی نمک از دست داده شده را جبران کنند. 

+نوشته شده در جمعه سی و یکم خرداد 1387ساعت13:10توسط میرتل |
زندگی زنان شگفتی آفرین جهان......

سلام گرم تابستونی به همه دوستان عزیز

خب دیگه نوبتی هم که باشه نوبت برنامه های ویژه تابستونه........

خب یکی از این برنامه ها که از امروز شروع می شه در مورد «زندگی زنان شگفتی آفرین جهان» هست که من از حکمرانان و انقلابیون شروع می کنم و بعد از اونا هم می رم سراغ دانشمندان و....

خب بد نیست بدونین که دنیا رو همیشه مردها نچرخوندن و زنانی هم بودن که زمانی بر سرزمین های مختلف حکومت می کردند.

همه این زن های عجیب و غریب در شرایط خیلی سختی مبارزه کردند و موفق شدند که نام خودشون رو در تاریخ ثبت کنند. خیلی از زن هایی که امروز در فهرست قهرمانان محبوب ماست٬ در روزگار خودشون تحقیر شدند٬ به زندان افتادند و حتی به قتل رسیدند. امروز که به زندگی این زنان نگاه می کنیم فکر می کنیم این زن ها خیلی با ما فرق داشتند. ولی آیا واقعا این طور بوده؟ این زن ها چطور آدم هایی بودند؟ چطور زندگی ای داشتند؟

همه زنانی که قراره من زندگیشون رو برای شما بنویسم لزوما آدم های خوبی نبوده اند و مثل همه اقشار دیگر اجتماع٬ مثل مردان و زنان دیگر٬ خوب و بد هردو در میان این زن ها دیده می شود. شرح زندگی این زنان به این دلیله که نشون بدیم تاریخ چه زنان قدرتمندی به خود دیده و باز هم خواهد دید.

برای دیدن زندگی النور آکوتان بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

پ.ن: دوستان اگه در مطلب اشکال تایپی پیدا کردین به بزرگی خودتون ببخشید مطلب زیاد بود پدرم در اومد تایپش کردم.

ادامه مطلب
+نوشته شده در سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1387ساعت15:10توسط میرتل |
گلهایی از جنس نور

گلهایی از جنس نور

یکی از دیرینه‌ترین آرزوهای بشر در طول زمان نامرئی کردن و یا ظاهر کردن اشیا بوده است. سالها این موضوع آرزویی دست نیافتنی و افسانه‌ای فرض می‌شد تا اینکه بالأخره انسان معجزه‌گر به مدد نیروی عقل، خرد و خلاقیت خویش توانست به ماورا ذهن و تصور گام نهد و آرزوی دیرین خود را به عمل تبدیل کند. امروزه به دفعات شنیده می‌شود که دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از اشعه لیزر و پرتو افشانی‌های خاص اشیا را ناپدید کنند. این آزمایشات در دنیا کاملاً آزمایشگاهی انجام شده و هنوز تا عملی شدن راهی دراز در پیش دارند. در این میانه یک دانشجوی محقق فرانسوی توانسته با تکیه بر بلند پروازی و پویایی ذهن کاوشگرش قدم فراتر نهاده و با استفاده از فوتونها و دسته کردن انها با ترتیب و شیوه‌ای خاص گلهای زیبایی را خلق کند،گلهایی از جنس نور !

برای دیدن عکس این گلها روی ادامه مطلب کلیک کنید !

( حتما ببینید  )

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه سوم اسفند 1386ساعت15:36توسط |
رودخانه ای که کوه می سازد !
 رودخانه‌اي كه كوه مي‌سازد!


جام جم آنلاين: دانشمندان یک تیم بین المللی با بررسی رودخانه ای در رشته کوه هیمالایا کشف کردند که این رودخانه برخلاف عملکرد رودخانه ها که کوهها را می فرسایند بر ارتفاع کوهها می افزاید.
به گزارش مهر، رودخانه ها همیشه منجر به سایش کوهها می شوند اما به تازگی گروهی از محققان بین المللی به سرپرستی "نوح فینه گان" از دانشگاه کورنل آمریکا که نتایج تحقیقات خود را در تازه ترین شماره مجله "انجمن ژئولوژی آمریکا" (Gsa) منتشر کرده اند، در میان رشته کوههای هیمالایا در تبت رودخانه ای با عنوان "یارلونگ تسانگپو" را شناسایی کردند که موجب شکل گیری کوهی با ارتفاع بیش از 7 هزار و 700 متر در این کوهستان شده است.
"یارلونگ تسانگپو" به معنی "تطهیرکننده"، یکی از بزرگترین و تندترین رودخانه های دنیا است و به طور متوسط از ارتفاع 4 هزار متری از سطح دریا جریان می یابد. اختلاف سطح این رودخانه در طول حدود دو هزار کیلومتر بیش از سه هزار متر است و سرعت و نیروی آن به حدی است که می تواند این رودخانه را به دستگاه حفاری پرقدرتی تبدیل کند.
عمق دره های ژرفی که این رودخانه بین صخره ها ایجاد کرده است حتی به عمق 5 کیلومتر هم می رسند و ارتفاع آبشارهای آن بیش از 30 متر است.
به گفته این دانشمندان، در حالی که تقریبا تمام کوههای رشته کوه هیمالایا با سرعت یکسانی در مدت 50 میلیون سال شکل گرفته اند، کوه عظیمی که دو قله آن با نامهای "نامیش براوا" و "گیالا پری" به ارتفاع 7 هزار و 756 و 7 هزار و 150 متر هستند، تنها در مدت دو میلیون سال گذشته و با سرعت بسیار زیادی ایجاد شده اند.
این محققان نشان دادند که علت رشد سریع این کوه در این ارتفاع زیاد، رودخانه یارلونگ تسانگپو است. در حقیقت این رودخانه با عبور از نزدیک این کوه مقدار زیادی از سنگهای سواحل خشکی هند را شسته و با خود به این منطقه آورده، روی هم چیده و به این ترتیب موفق شده است در مدت زمان بسیار کوتاهی این کوه مرتفع را ایجاد کند.
+نوشته شده در پنجشنبه هجدهم بهمن 1386ساعت14:46توسط |
راز های شگفت انگيز از زندگي انیشتين
هشت موضوع شگفت انگيز از زندگي آلبرت انيشتن، كه شما هيچ گاه آنان را نمي دانستيد. بله،همگي ما مي دانيم كه انيشتن اين فرمول[e=mc2] را كشف كرد. اما واقعيت آن است كه چيز هاي كمي در مورد زندگي خصوصي اش مي دانيم،خودتان را بااين هشت مورد،شگفت زده كنيد!

1-او با سر بزرگ متولد شد
وقتي انيشتن به دنيا آمد او خيلي چاق بود و سرش خيلي بزرگ تا آنجايي كه مادر وي تصور مي كرد، فرزندش ناقص است،اما بعد از چند ماه سر و بدن او به اندازه هاي طبيعي بازگشت.

2-حافظه اش به خوبي آنچه تصور مي شود، نبود
مطمئنا انيشتن مي توانسته كتابهاي مملو از فرمول و قوانين را حفظ كند،اما براي به ياد آوري چيز هاي معمولي واقعا حافظه ضعيفي داشته است. او يكي از بدترين اشخاص در به ياد آوردن سالروز تولد عزيزان بود و عذر و بهانه اش براي اين فراموشكاري، مختص دانستن آن [تولد ]براي بچه هاي كوچك بود.

3-او ازداستانهاي علمي-تخيلي متنفر بود
انيشتن از داستانهاي تخيلي بيزار بود. زيرا كه احساس مي كرد ،آنها باعث تغيير درك عامه مردم ازعلم مي شوند و در عوض به آنها توهم باطلي از چيز هايي كه حقيقتا نمي توانند اتفاق بيفتند ميدهد.
به بيان او “من هرگزدر مورد آينده فكر نمي كنم،زيراكه آن به زودي مي آيد. به اين دليل او احساس مي كرد كساني كه بطور مثال بشقاب پرنده ها را مي بينند بايد تجربه هايشان را براي خود نگه دارند.

4-او در آزمون ورودي دانشگاه اش رد شد
درسال 1895 در سن 17 سالگي،انيشتن كه قطعا يكي از بزرگترين نوابغي است،كه تا كنون متولد شده،در آزمون ورودي دانشگاه فدرال پلي تكنيك سوييس رد شد.
در واقع او بخش علوم ورياضيات را پشت سر گذاشت ولي در بخش هاي باقيمانده، مثل تاريخ و جغرافي رد شد.وقتي كه بعدها از او در اين رابطه سوال شد؛او گفت:آنها بي نهايت كسل كننده بودند، و او تمايلي براي پاسخ دادن به اين سوالات را در خود احساس نمي كرد.

5-علاقه اي به پوشيدن جوراب نداشت
انيشتن در سنين جواني يافته بود كه شصت پا باعث ايجاد سوراخ در جوراب مي شود.سپس تصميم گرفت كه ديگر جوراب به پا نكند و اين عادت تا زمان مرگش ادامه داشت.
علاوه بر اين او هرگز براي خوشايند و عدم خوشايند ديگران لباس نمي پوشيد، او عقيده داشت يا مردم اورا مي شناسند و يا نمي شناسند.پس اين مورد قبول واقع شدن[آن هم از روي پوشش] چه اهميتي ميتواند داشته باشد؟

6-او فقط يكبار رانندگي كرد
انيشتن براي رفتن به سخنراني ها و تدريس در دانشگاه، از راننده مورد اطمينان اش كمك مي گرفت. راننده وي نه تنها ماشين اورا هدايت مي كرد، بلكه هميشه در طول سخنراني ها در ميان،شنوندگان حضور داشت.
انيشتن، سخنراني مخصوص به خود را انجام مي داد و بيشتر اوقات راننده اش، بطور دقيقي آنها را حفظ مي كرد.
يك روز انيشتن در حالي كه در راه دانشگاه بود، باصداي بلند در ماشين پرسيد:چه كسي احساس خستگي مي كند؟
راننده اش پيشنهاد داد كه آنها جايشان را عوض كنند و او جاي انيشتن سخنراني كند،سپس انيشتن بعنوان راننده او را به خانه بازگرداند.
عدم شباهت آنها مسئله خاصي نبود.انيشتن تنها در يك دانشگاه استاد بود، و در دانشگاهي كه وقتي براي سخنراني داشت، كسي او را نمي شناخت و طبعا نمي توانست او را از راننده اصلي تمييز دهد.
او قبول كرد، اماكمي ترديد در مورد اينكه اگر پس از سخنراني سوالات سختي از راننده اش پرسيده شود، او چه پاسخي خواهد داد، در درونش داشت.
به هر حال سخنراني به نحوي عالي انجام شد، ولي تصور انيشتن درست از آب در آمد.دانشجويان در پايان سخنراني انيتشن جعلي شروع به مطرح كردن سوالات خود كردند.
در اين حين راننده باهوش گفت “سوالات بقدري ساده هستند كه حتي راننده من نيز مي تواند به آنها پاسخ گويد”سپس انيشتن از ميان حضار برخواست وبه راحتي به سوالات پاسخ داد،به حدي كه باعث شگفتي حضار شد.

7-الهام گر او يك قطب نما بود
انيشتن در سنين نوجواني يك قطب نمابه عنوان هديه تولد از پدرش دريافت كرده بود.
وقتي كه او طرز كار قطب نما را مشاهده مي نمود، سعي مي كرد طرز كار آن را درك كند. او بعد از انجام اين كار بسيار شگفت زده شد.بنابر اين تصميم گرفت علت نيروهاي مختلف در طبيعت را درك كند.

8-راز نهفته در نبوغ او
بعد از مرگ انيشتن در 1955 مغز او توسط توماس تولتز هاروي براي تحقيقات برداشته شد.
اما اينكار بصورت غير قانوني انجام شد.بعدها پسر انيشتن به او اجازه تحقيقات در مورد هوش فوق العاده پدرش را داد.
هاروي تكه هايي از مغز انيشتن را براي دانشمندان مختلف در سراسر جهان فرستاد. از اين مطالعات دريافت مي شود كه مغز انيشتن در مقايسه با ميانگين متوسط انسانها،مقدار بسيار زيادي سلولهاي گليال كه مسئول ساخت اطلاعات هستند داشته است.همچنين مغز انيشتن مقدار كمي چين خوردگي حقيقي موسوم به شيار سيلويوس داشته، كه اين مسئله امكان ارتباط آسان تر سلولهاي عصبي را بايكديگر فراهم مي سازد.
علاوه بر اينها مغز او داراي تراكم و چگالي زيادي بوده است و همينطور قطعه آهيانه پاييني داراي توانايي همكاري بيشتر با بخش تجزيه و تحليل رياضيات است..

با استفاده ازhttp://www.loo3.com/

 

+نوشته شده در شنبه سیزدهم بهمن 1386ساعت16:25توسط میرتل |
روزنامه تایمز : بن لادن در کره مریخ مخفی شده است

کاوشگر روباتیک روح در واپسین روزهای سال ۲۰۰۷ تصاویری را از بیابانهای سرخ سیاره مریخ به زمین فرستاد که شگفتی دانشمندان ناسا را برانگیخت. در این تصاویر به نظر می رسد انسانی روی تپه ای نشسته است.

به گزارش هفت تیر  :  کاوشگر مریخ نورد روح در روزهای پایانی سال گذشته تصاویری را به زمین ارسال کرد که به تازگی در سایتهای مختلف منتشر شده و تعجب محافل علمی و کیهان شناسی را برانگیخته است.

در این تصاویر که احتمالا حاصل یک بازتابش نوری است به نظر می رسد زنی با لباس سبز رنگ در حالی که دست خود را بلند کرده است، روی تپه ای در دور دست نشسته است.

ناسا دو کاوشگر دوقلوی “روح” و “فرصت” را در سال ۲۰۰۴ در راستای دستیابی به اهداف ماموریت “مارس اکسپلورر” به مریخ فرستاد. این دو کاوشگر از آن زمان تاکنون در خاک سیاره سرخ به کاوش می پردازند و تصاویر ۳۶۰ درجه ای را در تائید کاوشهای خود به زمین ارسال می کنند و به همین منظور در روزهای آخر سال گذشته، کاوشگر روح این تصاویر شگفت انگیز را به زمین فرستاد.

بحثها و اختلاف نظرهای زیادی در خصوص این تصاویر در سایتهای مختلف منتشر شده است که هریک از آنها در تلاشند تا توضیحی منطقی برای تصویر زن سبز رنگی که روی تپه ای نشسته است، پیدا کنند.

در این راستا دو روزنامه انگلیسی “دیلی میل” و “تایمز” به بررسی این پدیده ، البته از دیدگاه تمسخرآمیز و با این نگاه که سرانجام کاوشگر روح موفق شده است حیات را در مریخ پیدا کند، پرداخته اند ۷tir

دیلی میل در این خصوص نوشته است: “این تصاویر مربوط به زنی است که یک بازوی خود را بالا آورده است.”

روزنامه تایمز هم توضیح داده است: “این عکس بن لادن است که در فاصله ۳۰۰ میلیون مایلی زمین مخفی شده است!”

این درحالی است که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، این تصاویر در اثر یک تاثیر ساده بصری است که برپایه سایه روشن استوار شده است. در حقیقت کاوشگر اروپایی مارس اکسپرس که از مدار مریخ به کاوش در این سیاره می پردازد نیز سال گذشته توانسته بود، روی صخره های یکی از کوههای سطح سیاره سرخ، تصویر چهره زنی را پیدا کند.

تفاسیر سایتهای خبری و روزنامه ها در این خصوص در شرایطی انجام می شود که تاکنون آژانس فضایی آمریکا هیچ اظهار نظری در توضیح این تصاویر ارائه نکرده است.

به اعتقاد دانشمندان ناسا، کاوشگر روح تغییراتی را روی صخره هایی پیدا کرده است که نشان می دهند هنوز در سیاره سرخ آب وجود دارد. در حقیقت این تصاویر می توانند حاصل انعکاس نور روی آب باشد.

براساس اطلاعات جمع آوری شده در سالهای اخیر، آب می تواند ترکیبات سنگهای مریخ را تغییر داده باشد.

به گزارش مهر ، اولین روباتهایی که به مریخ اعزام شدند Viking ۱ و Viking ۲ بودند که در سال ۱۹۷۶ قدم به خاک مریخ گذاشتند و برای اولین بار به دنبال اشکال حیات ابتدایی روی این سیاره گشتند که این کاوش تاکنون بدون موفقیت بوده است.

اما اکنون با انتشار این تصاویر این سوال در ذهن بسیاری از مردم دنیا شکل می گیرد که “آیا واقعا انسانهای سبز رنگ مریخی وجود دارند؟!”

تصاویرعجیب از مریخ - تصویر یک زن در مریخ - عکس بن لادن در مریخ - تایمز

با استفاده ازhttp://www.7tir.com/

+نوشته شده در چهارشنبه دهم بهمن 1386ساعت15:24توسط میرتل |
سفر در زمان
هلنا : حتما حتما حتما بخونید ! جالبه! امیدوارم مورد توجه تون قرار بگیره


يكي از جالبترين افكار بشر، ايده جابجايي در بعد زمان است.

البته اگر از يك بعد ديگر به قضيه نگاه كنيم همه ما مسافر زمان هستيم. همين الان كه شما اين مطلب را ميخوانيد، زمان در حول و حوش و به پيش ميرود و آينده به حال و حال به گذشته تبديل ميشود. نشانه اش هم رشد موجودات است. ما بزرگ ميشويم و ميميريم. پس زمان در جريان است.

 آلبرت اينشتين با ارائه نظريه نسبيت خاص نشان داد كه اين كار از نظر تئوري شدني است. بر طبق اين نظريه اگه شيئي به سرعت نور نزديك شود گذشت زمان برايش آهسته تر صورت ميگيرد. بنابراين اگر بشود با سرعت بيش از سرعت نور حركت كرد، زمان به عقب برگردد. مانع اصلي اين است كه اگر جسمي به سرعت نور نزديك بشود جرم نسبي ان به بينهايت ميل ميكند لذا نميشود شتابي بيش از سرعت نور پيدا كرد. اما شايد يک روز اين مشكل هم حل شود. بر خلاف نويسنده ها و خيالپردازها كه فكر ميكنند سفر در زمان بايد با يك ماشين انجام شود، دانشمندان بر اين عقيده هستند كه اينكار به كمك يك پديده طبيعي صورت ميگيرد. در اين خصوص سه پديده مد نظر است: سياهچاله هاي دوار، كرم چاله ها و ريسمانهاي كيهاني.

 سياهچاله ها:

 اگر يه ستاره چند برابر خورشيد باشد و همه سوختش را بسوزاند، از انجا كه يك نيروي جاذبه قوي دارد لذا جرم خودش در خودش فشرده ميشود و يك حفره سياه رنگ مثل يه قيف درست ميكند كه نيروي جاذبه فوق العاده زيادي دارد طوري كه حتي نور هم نميتواند از ان فرار كند. اما اين حفره ها بر دو نوع هستد. يه نوعشان نمي چرخند لذا انتهاي قيف يك نقطه است. در انجا هر جسمي كه به حفره مكش شده باشه نابود ميشود. اما يه نوع ديگر سياهچاله نوعي است كه در حال دوران است و برا همين ته قيف يه قاعده داره كه به شكل حلقه اس. مثل يك قيف واقعي است كه تهش باز است. همين نوع سياهچاله است كه ميتواند سكوي پرتاب به آينده يا گذشته باشد. انتهاي قيف به يك قيف ديگر به اسم سفيدچاله ميرسد كه درست عكس ان عمل ميكند. يعني هر جسمي را به شدت به بيرون پرتاب ميكند. از همين جاست كه ميتوانيم پا به زمانها و جهان هاي ديگر بگذاريم.

 كرم چاله :

 يك سكوي ديگر گذر از زمان است كه ميتواند در عرض چند ساعت ما را چندين سال نوري جابجا كند. فرض كنيد دو نفر دو طرف يك ملافه رو گرفته اند و ميكشند. اگر يك توپ تنيس بر روي ملافه قرار دهيم يك انحنا در سطح ملافه به سمت توپ ايجاد ميشود. اگر يك تيله به روي اين ملافه قرار دهيم به سمت چاله اي كه ان توپ ايجاد كرده است ميرود. اين نظر اينشتين است كه كرات آسماني در فضا و زمان انحنا ايجاد ميكنند؛ درست مثل همان توپ روي ملافه. حالا اگه فرض كنيم فضا به صورت يك لايه دوبعدي روي يه محور تا شده باشد و بين نيمه بالا و پايين ان خالي باشد و دو جرم هم اندازه در قسمت بالا و پايين مقابل هم قرار گيرد، آن وقت حفره اي كه هر دو ايجاد ميكنند ميتواند به همديگر رسيده و ايجاد يك تونل كند. مثل اين كه يك ميانبر در زمان و مكان ايجاد شده باشد. به اين تونل ميگويند كرم چاله. اين اميد است كه يك كهكشاني كه ظاهرا ميليونها سال نوري دور از ماست، از راه يك همچين تونلي بيش از چند هزار كيلومتر دور از ما نباشئ. در اصل ميشود گفت كرم چاله تونل ارتباطي بين يك سياهچاله و يه سفيدچاله است و ميتواند بين جهان هاي موازي ارتباط برقرار كند و در نتيجه به همان ترتيب ميتواند ما را در زمان جابجا كند. آخرين راه سفر در زمان ريسمانهاي كيهاني است. طبق اين نظريه يك سري رشته هايي به ضخامت يه اتم در فضا وجود دارند كه كل جهان را پوشش ميدهند و تحت فشار خيلي زيادي هستند. اينها هم يه نيروي جاذبه خيلي قوي دارند كه هر جسمي را سرعت ميدهند و چون مرزهاي فضا زمان را مغشوش ميكند لذا ميشود از انها براي گذر از زمان استفاده كرد.

تونل زمان :

 واقعيت يا خيال ؟ حالا اينها رو گفتيم ولي چند اشكال در اين كار است. اول اينكه اصلا نفس تئوري سفر در زمان يك پارادوكس است. پارادوكس يا محال نما يعني چيزي كه نقض كننده(نقيض) خودش در درونش است.  يك مثال اين است كه اگر من در زمان به عقب برگردم , به تاريخي كه هنوز بدنيا نيامده بودم پس چطور ميتوانم انجا باشم. يا مثلا اگر برگردم و پدربزرگ خودم را بكشم پس من چطور بوجود آمده ام؟ يك راه حلي كه براي اين مشكل پيدا شده است، نظريه جهانهاي موازي است. طبق اين نظريه امكان دارد چندين جهان وجود داشته باشد كه مشابه جهان ماست اما ترتيب وقايع در انها فرق ميكند. پس وقتي به عقب برميگرديم در يك جهان ديگر وجود داريم نه در جهاني كه در ان هستيم. طبق اين نظريه بينهايت جهان موازي وجود دارد و ما هر دستكاري كه در گذشته انجام بدهيم يك جهان جديد پديد مي آيد.

+نوشته شده در جمعه پنجم بهمن 1386ساعت14:56توسط |
نام پدران مشهور

هلنا :حتما بخونید ! جالبه ! ( البته از بعضی هاش کاملا مطمئن نیستم )

نام بعضی از پدران مشهور جهان :

پدر اتم = انیشتین ( آلمان )

image

پدر برق = ادیسون ( آمریکا )

پدر تاریخ = هرودوت ( یونان )

پدر چاپ =گوتنبرگ ( آلمان )

پدر سینما =لومیر ( فرانسه )

پدر شعر اروپایی = هومر ( یونان )

پدر شعر نو = نیما یوشیج ( ایران )

پدر شیمی = جابر ابن حیان ( ایران )

پدر ژئوشیمی = گلداشمیت ( آلمان )

پدر طب = بقراط ( یونان )

پدر فلسفه = ( ارسطو )

پدر موشک = گدارد ( آمریکا )

پدر هواپیما = پیلا تردوروزیه ( فرانسه )

پدر موسیقی = پاگانی نی ( ایتالیا )

پدر رادیو = مارکونی

پدر اینترنت = وینتون سرف

+نوشته شده در دوشنبه یکم بهمن 1386ساعت11:36توسط |
مطالبی راجع به انیشتین

هلنا : سخن گفتن راجع به انیشتین - بزرگترین نخبه جهان - کار سختی است و در کلام نمی گنجد . از این رو چون مطالب راجع به انیشتین زیاد است نتوانستم همه را بگذارم . در صورت تمایل شما خوانندگان عزیز در فرصتی بعد ادامه مطالب را می گذارم  

مقدمه

اين سخن بسيار گفته شده است كه براي پي بردن به ساختمان پر كاهي با عمق و دقت، بايد جهان را به درستي شناخت؛ امّا آن كس كه بتواند با چنين عمق و دقتي به ساختمان پر كاهي پي برد، در هيچ يك از امور جهان نكته تاريكي نخواهد يافت. من شرح حال و زندگي انيشتن را نه براي رياضدانان و نه براي فيزيكدانان، نه براي اهل فلسفه، نه براي طرفداران استقلال يهود، بلكه براي آن كساني كه مي خواهند چيزي از جهان پر تناقض قرن بيستم درك كنند  بيان مي کنم و اينك شرح حال زندگي او ( البته با توجه به حرفی که بالا زدم ) : آلبرت انيشتین در چهاردهم مارس 1879 در شهر اولم كه شهر متوسطي از ناحيه و ورتمبرگ آلمان بود متولّد شد. امّا شهر مزبور در زندگي او اهميتي نداشته است. زيرا يك سال بعد از تولّد او خانواده وي از اولم عازم مونيخ گرديدند.

 آلبرت كوچولو به هيچ وجه كودك اعجوبه اي نبود و حتّي مدّت زيادي طول كشيد تا سخن گفتن آموخت به طوري كه پدر و مادرش وحشت زده شدند كه مبادا فرزندشان ناقص و غير عادي باشد؛ امّا بالاخره شروع به حرف زدن كرد؛ ولي غالباً ساكت و خاموش بود و هرگز بازيهاي عادي را كه مابين كودكان انجام مي گرفت و موجب سرگرمي كودك و محبّت في ما بين مي شود را دوست نداشت.

 آلبرت مرتباً و هر سال از پس سال ديگر طبق تعاليم كاتوليك تحصيل كرد و از آن لذّت فراوان برد و حتّي در مواردي از دروس كه به شرعيات و قوانين مذهبي كاتوليك بستگي داشت چنان قوي شد كه مي توانست در هر مورد كه همشاگردانش قادر نبودند به سؤالهاي معلّم جواب دهند، او به آنها كمك مي كرد.

 انيشتين جوان در ده سالگي مدرسه ابتدايي را ترك كرد و در شهر مونيخ به مدرسه متوسطه «لوئيت پول» وارد شد. در مدرسه متوسطه اگر مرتكب خطايي مي شدند راه و رسم تنبيه ايشان آن بود كه مي بايست بعد از اتمام درس، تحت نظر يكي از معلّمان، در كلاس توقيف شوند و با در نظر گرفتن وضع نابهنجار و نفرت انگيز كلاسهاي درس، اين اضافه ماندن شكنجه اي واقعي محسوب مي شد.

ذوق هنري

ذوق هنري انيشتين چنان بود كه وقتي پنج ساله بود، روزي  پدرش قطب نمايي جيبي را به وي نشان داد  خاصّيت اسرار آميز عقربه مغناطيسي در كوك تأثير عميقي گذاشت. با وجود آنكه هيچ عامل مرئي در حركت عقربه تأثيري نداشت، كودك چنين نتيجه گرفت: در فضاي خالي بايد عاملي وجود داشته باشد كه اجسام را جذب كند.

 وقتي كه انيشتين پانزده ساله بود، حادثه اي اتفاق افتاد كه جريان زندگي او را به راه جديدي منحرف ساخت: هرمان پدر او در كار تجارت خويش با مشكلاتي مواجه شد و در پي آن صلاح را در آن ديدند كه كارخانه خود را در مونيخ بفروشند و جاي ديگري را براي كسب و كار خود ترتيب دهند. از آن جا كه وي خوش بين و علاقمند به كسب لذّتها بود، تصميم گرفت كه به كشوري مهاجرت كند كه زندگي در آن با سعادت بيشتري همراه باشد و به اين منظور ايتاليا را انتخاب كرد و در شهر ميلان مؤسسه مشابهي را ايجاد كرد. هنگامي كه وارد شهر ميلان شدند آلبرت به پدر خود گفت كه قصد دارد تابعيت كشور آلمان را ترك گويد. آقاي هرمان به وي تذكر داد كه اين كار زشت و نابهنجار است.

 

  بر گرفته از كتاب زندگينامه آلبرت انيشتين و تاريخ سياسي و اجتماعي دوران او اثر «فيليپ فرانك»، ترجمه «حسن صفاري»، محقق «حسين اخگر»

 

 

+نوشته شده در دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت15:0توسط |
علمی

هلنا : حتما بخونید !!!!!!!

جهان در سال 2050 ميلادي

  اگر مي‌‌خواهيد تصويري از سال 2050 ميلادي در برابر چشمانتان ظاهر شود پس اين مقاله را مطالعه كنيد. حدود صد سال پيش ژول ورن نويسنده كتب علمي تخيلي، آنچه را كه در نوشته‌هايش جاي مي‌داد فقط در روياها مي‌گنجيد. كشتي زيردريايي، بالن، سفر به اعماق زمين، سفينه‌هاي فضايي و دريايي تنها جنبه تخيل اين نويسنده را نشان مي‌داد اما همان طور كه مي‌دانيم همه اين روياها به سرعت به حقيقت پيوست و همه تصاوير خيالي كتاب‌هاي ژول ورن واقعي شد و امروزه جزولاينفك زندگي بشر شده است. پس آنچه را كه درباره سال 2050 خواهيد خواند، شايد در حال حاضر كمي غيرواقعي جلوه كند اما شاید در42 سال آينده همه تخيلات و روياهاي انسان به تحقق خواهد پيوست. اگر می خواهید از برخی اتفاقات آینده آگاه شوید روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

ادامه مطلب
+نوشته شده در پنجشنبه سیزدهم دی 1386ساعت16:49توسط |
برج ایفل

هلنا : یه ذره راجع به برج ایفل هم بدونیم بد نیست .  اما اگه می خواهید بدونید روی ادامه مطلب کلیک کنید

ادامه مطلب
+نوشته شده در سه شنبه یازدهم دی 1386ساعت0:56توسط |

 

هلنا : اگه خسته نمی شید . اگه لطف می کنید . اگه حوصله دارید . اگه ماهید . اگه دستتون بند نیست . اگه وقت دارین . خواهشا یک نظر بدید

(دیگه چی بگم ؟ !!!!!!!!!!!!)

هلنا : این هم به تقاضای شما !

مثلث برمودا چیست؟


مثلث برمودا محلي است وهم‌انگيز که در آن صدها هواپيما و کشتي در هوا و دريا ناپديد شده‌اند.
بيش از هزار نفر در اين منطقه وحشت گم شده‌اند، بدون اينکه حتي يک جسد
يا قطعه پاره‌اي از يک هواپيما يا کشتي مفقود شده، به جا مانده باشد.
موقعيت مثلث برمودا
مثلث برمودا واقعاً يک مثلث نيست، بلکه شباهت بيشتري به يک بيضي (و شايد هم دايره‌اي بزرگ) دارد که در روي بخشي از اقيانوس اطلس در سواحل جنوب شرقي آمريکا واقع است. رأس آن نزديک برمودا و قسمت انحناي آن از سمت پايين فلوريدا گسترش يافته و از پورتوريکو گذشته ، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از ميان درياي سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافيايي در قسمت غرب مثلث برمودا 80 درجه است، بر روي خطي که شمال حقيقي و شمال مغناطيسي بر يکديگر منطبق مي‌گردند. در اين نقطه هيچ انحرافي در قطب نما محاسبه نمي‌شود.
در غرب اقيانوس اطلس، در آن سوي سواحل جنوب شرقي ايالات متحده ، ناحيه ‌اي وجود دارد كه به شكل مثلث است . اين ناحيه از برمودا در شمال آغاز مي‌شود و تا قسمت جنوبي فلوريدا امتداد مي‌يابد ، سپس از سمت شرق با گذشتن از جزاير باهاما و پورتوريكو، به طول جغرافيايي 40 درجه به سمت غرب كشيده مي‌شود و دوباره به برمودا باز مي‌گردد.
اين ناحيه كه به مثلث برمودا معروف است، در ليست رازهاي ناشناخته جهان به مكاني اضطراب انگيز و باور نكردني به ثبت رسيده است . در اين مكان بيش از صدها هواپيما وكشتي بدون آنكه كوچكترين اثري از آنان باقي بماند ، ناپديد شده‌اند. اغلب اين حوادث از سال 1945 به بعد روي داده است ،و در طول 26 سال اخير بيش از 1000 نفر در اين ناحيه از جهان جان خود را از دست داده اند ، بي آنكه حتي اثري از جسد يكي از آنها يا نشانه اي از بقاياي هواپيماها و كشتي‌هاي ناپديد شده باقي مانده باشد .
وينسنت گاديس که مثلث برمودا را نامگذاري کرده، آن را به صورت زير توصيف مي‌کند: « يک خط از فلوريدا تا برمودا ، ديگري از برمودا تا پورتويکو مي‌گذرد و سومين خط از ميان باهاما به فلوريدا بر مي‌گردد.
اين محل فتنه‌انگيز و تقريبا باور نکردني اسرار غير قابل توصيف جهان را به خود اختصاص داده است. مثلث برمودا نامش را در نتيجه ناپديد شدن 6 هواپيماي نيروي دريايي همراه با تمام سرنشينان آنها در پنجم دسامبر 1945 کسب کرد. 5 فروند از اين هواپيماها به دنبال اجراي مأموريتي عادي و آموزشي ، در منطقه مثلث ، پرواز مي‌کردند که با ارسال پيامهايي عجيبي درخواست کمک کردند. هواپيماي ششم براي انجام عمليات نجات ، به هوا برخاست که هر شش هواپيما به طرز فوق‌العاده مشکوکي مفقود شدند.
آخرين پيامهاي مخابره شده آنها با برج مراقبت حاکي از وضعيت غير عادي ، عدم روئيت خشکي ، از کار افتادن قطب نماها يا چرخش سريع عقربه آنها و اطمينان نداشتن از موقعيتشان بود. اين در حالي بود که شرايط جوي براي پرواز مساعد بود و خلبانان و ديگر سرنشينان افرادي با تجربه و ورزيده بودند. با وجود مدتها جستجو هيچ اثري از قطعه شکسته ، لکه روغن ، آثاري از اجسام شناور ، خدمه يا تجمع مشکوکي از کوسه‌ها ديده نشد. هيچ حادثه‌اي چه قبل و چه بعد از آن ، تا اين حد حيرت‌آورتر از ناپديد شدن دسته جمعي هواپيماهاي مذکور نبوده است. در حوادثي مشابه در اين منطقه ‌قايقها و کشتيهايي مفقود شده‌اند (قربانيان مثلث برمودا)، در برخي موارد هم فقط خدمه و سرنشينان ناپديد گشته‌اند.
گذشته و آینده برمودا

به نظر می‌رسد که این منطقه طی زمانهای متمادی گذشته نیز در افسانه‌ها به منزله مکانی ترسناک وجود داشته و حتی خیلی قبل از تاریخ کشف آن و بعد از آن تاریخ تا صدها سال با عناوین «دریایی از مقبره‌ها» ، «مثلث شیطان» ، «مثلث مرگ» ، «دریای بدبختی» ، «گورستان آتلانتیک» نامیده می‌شده است.
شومی و بدشگونی مثلث برمودا حتی در عصر فضا نیز باعث تعجب انسانهایی چون کریستف کلمب و فضانوردان آپولو 13 که یکی کاشف در زمین و دیگری در فضاست، شده است.
اینکه چرا وقایع عجیب این منطقه گزارش نمی‌شود، شاید به دلیل ایجاد رعب و وحشت عمومی باشد، شاید هم چون دلیل اصلی وقایع معلوم نیست، اتفاقات مربوطه بازتاب نمی‌یابد. البته در اغلب گزارشات ارائه شده هم سانسورهایی وجود دارد که اصل وقایع را سرپوشیده نگه می‌دارد.

  • آیا این مثلث دوباره قربانیان دیگری می‌گیرد؟
  • آیا بشر موفق به کشف راز آن خواهد شد؟
  • و بسیاری آیاها و پرسشهای بی جواب دیگر که مسلما در ذهن شما هم وجود دارد .
+نوشته شده در سه شنبه چهارم دی 1386ساعت15:43توسط |
برج پیزا
هلنا : این دومین مطلبیه که خودم تو وبلاگ می نویسم . لطفا بخونیدش

 برج کج پیزا

Torre pendente di Pisa.
Torre pendente di Pisa.

برج کج پیزا واقع شده در شهر پیزا در ایتالیا، با وجودی که تنها برج کج جهان نیست، ولی مشهورترین آن در کل جهان می‌باشد.

 تاریخ

آغاز ساخت این برج در ۹ آگوست ۱۱۷۳ به انجام رسید. چند سال پس از شروع ساخت آن، هنگامی که تنها سه طبقه پایینی آن به پایان رسیده بود، این برج خمیدگی خودش به سمت جنوب‌شرقی را نشان داده بود. پس از آن ساخت این برج به مدت ۱۰۰ سال متوقف شد.

چهار طبقه بعدی آن سپس با همان تمایل به خمیدگی به پایان رسید. پس از چندین وقفه در ساخت این برج قسمت ناقوس‌های آن نیز در سال ۱۳۷۲ به پایان رسیدند. این برج به این ترتیب ۵۵ متر بلندی و هفت ناقوس داشت، که به علت خطر ریزش آن، ناقوسهای آن به صدا در نمی‌آمدند.بر طبق یک افسانه گالیلئو گالیله که خودش نیز یک پیزایی بود، آزمایشاتش در مورد سقوط آزاد را نیز در بالای این برج انجام داد.این برج به این ترتیب، به نشان اصلی شهر پیزا تبدیل شد و سال ۱۹۸۷ نیز توسط یونسکو به میراث فرهنگی پیوست.از ۷ ژانویه ۱۹۹۰ بازدید از این برج توسط توریستان ممنوع شد. چون خطر ریزش آن افزایش پیدا کرده بود. پس از ۱۲ سال و کمی راست‌سازی برج از ۱۵ دسامبر ۲۰۰۱، دیدار از این برج ۱۴،۵۰۰ تُنی مجددا توسط بازدید‌کنندگان آزاد شد.

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم آذر 1386ساعت16:5توسط |
عجایب هفتگانه _ هرم جزیره
 با وجود اینکه اکثر افراد میدانند فهرستی از عجایب هفت گانه وجود دارد، اما کمتر کسی نام همه آنها را میداند. تهیه فهرست کامل عجایب هفت گانه در اصل حدود قرن دوم قبل از میلاد کامل شده است و اولین اشاره به ایده تهیه این مجموعه مکتوب در کتاب تاریخ هرودوت آمده است که در قرن 5 قبل از میلاد مربوط میشود.
چندین دهه بعد از آن، تاریخ نگاران یونانی درباره بزرگترین بناهای تاریخی دوران خود شروع به نوشتن کردند. از جمله کالیماکوس (Callimachus) - که در 305 تا 240 قبل از میلاد می زیست - سر کتابدار کتابخانه اسکندریه، مجموعه ای از عجایب جهان" را تهیه کرد. امروز، تمام چیزی که درباره این مجموعه میدانیم، همین عنوان آن است و بس، به این دلیل که این کتاب نیز در آتش سوزی بزرگ کتابخانه اسکندریه از بین رفت.

فهرست نهایی عجایب هفت گانه در قرون وسطا تکمیل شد. این فهرست شامل چشمگیرترین بناهای تاریخی جهان باستان بود که از بعضی، شواهد بسیار اندکی در دست بود و تعدادی نیز اصلا باقی نمانده بودند. آثار کنده کاری هنرمند هلندی مارتن ون هیمسکرک (Marten Van Heemskerck) و کتاب تاریخ معماری یوهان فیشر ارلاخ (Johann Fischer von Erlach) از قدیمی ترین منابعی هستند که در آن به این فهرست عجایب هفت گانه اشاره شده است.
امروز، شواهد باستان شناسی از بسیاری از اسرار تاریخی که قرنها عجایب هفت گانه را احاطه کرده بودند، پرده برداشته است. عجایب هفت گانه برای سازندگانشان نمادهایی از مذهب، اسطوره شناسی، هنر، قدرت و علم بودند و برای ما، آنها شواهدی از توانایی انسان هستند.
از زمانهای بسیار قدیم تا کنون، فهرستهای متعدد و متفاوتی از عجایب هفت گانه به نگارش درآمده است. در این مطلب به معرفی یک مورد از آنها می پردازیم :  

هرم بزرگ جیزه
Great Pyramid at Giza
هرم بزرگ جیزه
این هرم که همراه با دو هرم کوچکتر در خارج از قاهره - در مصر- قرار دارند، به دستور خوفو یا خئوپس ، فرعون سلسله چهارم، ساخته شد. مصریان باستان به زندگی پس از مرگ اعتقاد فراوانی داشتند و این هرم در واقع مکان مقبره و محل زندگی فرعون پس از مرگ او به شمار می آمده است. از آنجایی که گنجینه فرعون نیز همراه با او در این هرم قرار داده میشد، راه ورود به مقبره بسیار پیچیده و تودرتو است و تعداد زیادی از سازندگان و مهندسین آن نیز در راهروهای آن ناپدید شدند. هرم در اصل 147 متر ارتفاع داشته است که در حال حاضر در اثر فرسایش، به حدود 137 متر رسیده است. هر ضلع قاعده هرم 230 متر طول دارد و در ساخت آن از حدود 2,300,000 بلوک به وزن متوسط 2.5 تن استفاده شده است. تاریخ اتمام این بنای عظیم حدود 2680 قبل از میلاد تخمین زده شده است. هرم جیزه تنها بازمانده عجایب هفت گانه است.

 
+نوشته شده در دوشنبه نوزدهم آذر 1386ساعت16:16توسط |
نجوم
شکل گیری ماه
ماه و زمین بطور همزمان و حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش شکل گرفتند. اینکه ماه دقیقا چگونه بوجود آمده هنوز معلوم نشده است. ممکن است همراه با زمین در اوایل شکل گیری منظومه شمسی شکل گرفته باشد، یا اینکه بعدها جذب میدان جاذبه شده و در مدار قرار گرفته است. نظریه‌ای که بیش از سایر نظریه‌ها پذیرفته شده این است که ماه از برخورد یک سیارک به اندازه مریخ به زمین بوجود آمده است. اثرات متقابل جاذبه‌های زمین و ماه بر همدیگر باعث افزایش مدت حرکت وضعی هر دو جسم شده است. بعنوان مثال ، زمانی مدت حرکت وضعی زمین (طول شبانه روز) فقط ۱۰ ساعت بود، اما این زمان به ۲۴ ساعت کنونی افزایش یافته است. اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند، طول ماهها به ۴۷ روز خواهد رسید. اما مقیاس زمانی این روند بسیار طولانیتر از طول عمر خورشید بوده ، بنابر این منظومه شمسی عمر کافی برای رسیدن به آن زمان را نخواهد داشت. قطر خورشید ۴۰۰ برابر قطر ماه و فاصله آن از زمین نیز ۴۰۰ برابر فاصله ماه از زمین است. این اتفاق تصادفی باعث می‌شود تا هم ماه و هم خورشید به یک اندازه به نظر رسیده و در هنگام کسوف تمام سطح خورشید گرفته شود.


چرا ماه به روی زمین سقوط نمی‌کند
زمین با نیروی گرانش ماه را به سوی خود می‌کشد. اگر انسان ماه را که در حقیقت بی وقفه به دور سیاره ما می‌چرخد، از گردش باز می‌داشت، ماه فقط برای مدت کوتاهی ثابت می‌ایستاد، آنگاه با سرعتی فزاینده به سمت زمین می‌شتافت و در نهایت با آن برخورد می‌کرد. البته این عمل میسر نیست. ماه از هماه زمانهای اولیه با سرعتی برابر ۳۶۵۹ کیلومتر در ساعت به دور زمین در حال گردش بوده است. در اثر این حرکت گردشی ، یک نیروی گریز از مرکز به سمت خارج ایجاد می‌شود، که درست به اندازه نیروی گرانش زمین که به سمت داخل کشش دارد، است. این دو نیروی مخالف ، اثر یکدیگر را بطور متقابل خنثی می‌کنند، به نحوی که ماه هموراه بر مدار خود باقی می‌ماند.

با تشکر از هلنای عزیز

+نوشته شده در دوشنبه پنجم آذر 1386ساعت14:43توسط |
شیمی

و بازم هلنا(جینی ۳ )

چرخه نیتروژن
نیتروژن یک بخش اساسی در ساختمان همه موجودات زنده است. نیتروژن در پروتئین ها، واحدهای ساختاری و شیمیایی همه موجودات زنده ، و در مولکولهای DNA ، که دستورات راهنمای ضروری برای همه فعالیتهای زندگی را حمل می کنند ، یافت می شود.
هر چند نیتروژن 80 درصد اتمسفر را تشکیل می دهد ، حیوانات و گیاهان نمی توانند مستقیماَ از آن استفاده کنند . باکتریهای موجود در خاک در رابطه با چرخه مجدد نیتروژن از طریق تبدیل آن به شکلی که برای موجودات زنده دیگر قابل استفاده باشد ، نقش حیاتی بازی می کنند. هنگامی که گیاهان و حیوانات می میرند ، باقیمانده اجساد انها بوسیله موجودات ذره بینی موجود در خاک ، تجزیه می شود و ترکیبات نیتروژن درست می شود.این ترکیبات همچنین توسط رعد و برق در هوا ایجاد می شوند . این ترکیبات به هنگام باران در آب حل شده ، و در خاک جذب می شوند . در درون خاک ، باکتریهای نیترات کننده این ترکیبات نیتروژنی را به نیترات تبدیل می کنند ، که توسط گیاهان ازطریق ریشه جذب می شوند . حیوانات با خوردن گیاهان نیتروژن به دست می آورند باکتریهای تجزیه کننده نیتروژن ، نیتروژن را مستقیماَ از هوا دریافت کرده و نیترات درست می کند . انها از ریشه نخود فرنگی ، لوبیا و گیاهان دیگر تغذیه می کنند باکتریهای تجزیه کننده نیترات این مراحل را بر عکس انجام می دهند . انها برای تامین انرژی از نیترات استفاده می کنند و نیتروژن را مجددا به هوا باز می گردانند.

+نوشته شده در شنبه سوم آذر 1386ساعت17:3توسط |
علمی

جنگ اتمی

 


تهدید کننده‌ترین خطرات ، احتمال وقوع جنگ جهانی و کاربرد سلاحهای اتمی است. تاثیر جنگ افزارهای اتمی و عدم کنترل صحیح مواد رادیواکتیو نه تنها به نابودی انسان و دیگر موجودات کنونی زمین می‌انجامد بلکه امکان تجدید حیات از سیاره خاکی را نیز برای همیشه از بین خواهد برد.

برخورد سنگهای آسمانی
خطر ناشی از برخورد سنگهای آسمانی با زمین را نیز نباید از قطر دور داشت گرچه تصادف سنگهای آسمانی به نابودی زمین نخواهد انجامید ، اما دگرگونیهایی را در شرایط اقلیمی زمین موجب خواهد شد، سرنوشت دایناسورها می‌تواند گواهی بر این ادعا باشد. گفته می‌شود که دایناسورها در اثر برخورد سنگ آسمانی بسیار عظیمی منقرض شده‌اند. سنگهای آسمانی که به زمین برخورد می‌کنند در بدو پیدایش زمین بسیار زیاد بوده است و رفته رفته از تعداد آنها و نیز اندازه آنها کاسته شده است. همچنین این سنگها وقتی به جو زمین برخورد می‌کنند در اثر اصطکاک سوخته می‌شوند و اندازه آنها بسیار کوچک می‌شود و حتی ممکن است به صورت گرد و غبار در آیند و به زمین نرسند.

و باز هم ممنون از جینی ۳

 

 

+نوشته شده در شنبه بیست و ششم آبان 1386ساعت15:43توسط |
نانو تکنولوژی
این مطلب هم از زحمات جینی ۳ هست.

تکنولوژی نانو
دیدکلی
در دو دهه اخیر ، پیشرفتهای تکنولوﮋی وسایل و مواد با ابعاد بسیار کوچک بدست آمده است و بسوی تحولی فوق‌العاده که تمدن بشر را تا پایان قرن دگرگون خواهد کرد ، ﭘیش می‌رود. برای احساس اندازه‌های فوق ریز ، قطر موی سر انسان را که یک دهم میلیمتر است در نظر بگیرید، یک نانومتر صد هزار برابر کوچکتراست ( ). تکنولوﮋی و مهندسی در قرن پیش رو با وسایل ، اندازه گیریها و تولیداتی سر و کار خواهد داشت که چنین ابعاد فوق ریزی دارند. درحال حاضر ﭘروسه‌های در ابعاد چند مولکول قابل طراحی و کنترل است.

تاریخچه
تکنولوﮋی در قرن گذشته در هر چه ریزتر کردن دانه‌های بزرگتر ﭘیشرفت چشمگیری داشت، بطوری که به مزاح گفته شد که دیگر کشف ذرات ریز اتمی (Sub - Atomic) نه تنها جایزه نوبل ندارد، بلکه به آن جریمه هم تعلق می‌گیرد. تکنولوﮋی نو درقرن حاضر مسیر عکس را طی می‌کند. یعنی مواد فوق ریز را باید ترکیب کرد تا دانه‌های بزرگتر و کارآمد بوجود آ ورد. درست همان روشی که در طبیعت برای تولید کردن حاکم است. مجموعه‌های طبیعی ، ترکیبی از دانه‌های فوق ریز قابل تشخیص با خواص مشابه و یا متفاوت با اندازه‌هایی در حدود نانو است.

معجزه نانو تکنولوژی
به احتمال زیاد قبل از پایان هزاره سوم انسان در بدن خود انواع لوازم مصنوعی و دیجیتالی را خواهند داشت. از بیماری ، پیری ، درد ستون فقرات ، کم حافظه‌ای و ... رنج نخواهد برد. قابلیت فهم و تحلیل اطلاعات در مغز آنها در مقایسه با امروز بینهایت خواهد شد. در هزاره‌های آینده انسانهای طبیعی مانند امروز احتمالا برای مطالعات پژوهشی نگهداری شده و به نمونه‌های آزمایشگاهی و بطور حتم قابل احترام تبدیل خواهند شد و مردمان آینده از این همه درد و ناراحتی که اجداد آنها در هزاره‌های قبل کشیده‌اند، متعجب و متأثر خواهند بود.

+نوشته شده در یکشنبه بیستم آبان 1386ساعت16:36توسط |
علمی
و باز هم از زحمات جینی ۳ ممنونم.

ستاره شناسی ، علمی است که با مشاهده و توضیح وقایعی که در خارج از زمین و جو آن رخ می‌دهد سر و کار دارد. این علم منشا پیدایش و خواص فیزیکی و شیمیائی اشیائی که قابل مشاهده در آسمان بوده (و خارج زمین قرار دارند) و همینطور فرآیندهای منتجه از آنها را مطالعه می‌کند. در طی قسمتی از قرن بیستم ، ستاره شناسی به سه شاخه تقسیم شده بود: محاسبات نجومی ، مکانیک آسمانی و فیزیک نجومی. حالات برجسته متداول فیزیک نجومی در نامگذاری گروههای آموزشی دانشگاهی و موسسات درگیر با تحقیقات نجومی متجلی می‌شود:

قدیمیترین آنها بدون هیچ تغییری ، گروهها و موسسات ستاره شناسی می‌باشند، جدیدترین آنها به نگه داشتن فیزیک نجومی در نامشان تمایل دارند، برخی اوقات کلمه ستاره شناسی را برای تأکید بر طبیعت تحقیقاتشان ، در نامشان قرار نمی‌دهند. به علاوه ، تحقیقات فیزیک نجومی ، مخصوصا در فیزیک نجومی نظری ، را افرادی که پس زمینه فیزیک و ریاضی دارند می‌توانند انجام دهند.

ستاره شناسی از معدود علومی است که آماتورها هنوز در آن نقش فعالی دارند، خصوصا در کشف و مشاهده حوادث زودگذر. ستاره شناسی نباید با طالع بینی ، شبه علمی که با پیگرد مسیر اجرام آسمانی ، مبادرت به پیشگویی سرنوشت افراد می‌نماید اشتباه شود. این دو اگر چه در ریشه مشترکند، اما کاملا متفاوتند؛ ستاره شناسان روش علمی را پذیرفته‌اند، در حالیکه طالع بینها اینطور نیستند.

+نوشته شده در یکشنبه بیستم آبان 1386ساعت16:34توسط |
علمی
و باز هم جینی ۳ مطلب داده تا تو وبلاگ بذاریم ممنون جینی جونم

 

تاریخچه ژنتیک
علم زیست شناسی ، هرچند به صورت توصیفی از قدیمی‌ترین علومی بوده که بشر به آن توجه داشته است. اما از حدود یک قرن پیش این علم وارد مرحله جدیدی شد که بعدا آن را ژنتیک نامیده‌اند و این امر انقلابی در علم زیست شناسی بوجود آورد. در قرن هجدهم ، عده‌ای از پژوهشگران بر آن شدند که نحوه انتقال صفات ارثی را از نسلی به نسل دیگر بررسی کنند. ولی به دو دلیل مهم که یکی عدم انتخاب صفات مناسب و دیگری نداشتن اطلاعات کافی در زمینه ریاضیات بود، به نتیجه‌ای نرسیدند.

اولین کسی که توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات ارثی را شناسایی کند، کشیشی اتریشی به نام گریگور مندل بود که در سال 1865 این قوانین را که حاصل آزمایشاتش روی گیاه نخود فرنگی بود، ارائه کرد. اما متاسفانه جامعه علمی آن دوران به دیدگاهها و کشفیات او اهمیت چندانی نداد و نتایج کارهای مندل به دست فراموشی سپرده شد. در سال 1900 میلادی کشف مجدد قوانین ارائه شده از سوی مندل ، توسط درویس ، شرماک و کورنز باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گرفته و مندل به عنوان پدر علم ژنتیک شناخته شود.

در سال 1953 با کشف ساختمان جایگاه ژنها از سوی جیمز واتسون و فرانسیس کریک ، رشته‌ای جدید در علم زیست شناسی بوجود آمد که زیست شناسی ملکولی نام گرفت . با حدود گذشت یک قرن از کشفیات مندل در خلال سالهای 1971 و 1973 در رشته زیست شناسی ملکولی و ژنتیک که اولی به بررسی ساختمان و مکانیسم عمل ژنها و دومی به بررسی بیماریهای ژنتیک و پیدا کردن درمانی برای آنها می‌پرداخت ، ادغام شدند و رشته‌ای به نام مهندسی ژنتیک را بوجود آوردند که طی اندک زمانی توانست رشته‌های مختلفی اعم از پزشکی ، صنعت و کشاورزی را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

+نوشته شده در پنجشنبه هفدهم آبان 1386ساعت17:2توسط |
علمی

مشخصات کهکشان راه شیری
کهکشان راه شیری ، کهکشانی مارپیچی است که شامل حدود 500 میلیارد ستاره است. این کهکشان حدود 10 میلیارد سال پیش ، از یک ابر عظیم گاز و غبار تشکیل یافت. در قسمت مرکزی کهکشان راه شیری هسته‌ای کروی قرار دارد که ممکن است شامل یک حفره سیاه نیز باشد. هسته توسط گروهی از دنباله‌های مارپیچی در برگرفته شده است. این دنباله‌ها از ستاره‌های فروزان تازه شکل یافته تشکیل شده‌اند. هسته و قرص کهکشان با هاله‌ای از ستاره‌هایی با طول عمر بسیار زیاد ، در بر گرفته شده‌اند.

قطر هسته یک کهکشان در حدود 10000 سال نوری است. قسمت احاطه کننده هسته دارای قطری برابر با 100000 سال نوری و ضخامتی برابر با 1000 سال نوری است . هاله کهکشان دارای قطری تا 50000 سال نوری است. منظومه شمسی (شامل ابر اوپتیک-اورت) با عرضی برابر با سه سال نوری نسبتا کوچک به نظر می‌رسد. خورشید با سرعتی حدود 220 کیلومتر (135 مایل) در ثانیه ، مرکز کهکشان را در مدت زمانی حدود 250 میلیون سال دور می‌زند. تا کنون خورشید 15 تا 20 دور به گرد هسته کهکشان چرخیده است.

وقتی که خورشید بمیرد ...
در قانون طبیعت عمر ابدی مفهومی ندارد و طبیعتا برای خورشید هم استثنا قائل نخواهد شد. هیدروژن کره گرم و حیاتبخش خورشید نیز سرانجام روزی به پایان خواهد رسید و دگرگونیهایی در ساختار آن پدید خواهد آمد. توده مرکزی آن جمع و گداخته می‌گردد و توده‌ها‌ی سطحی باد کرده و متورم و سرد می‌شود و خورشید ما را به ستاره سرخ عظیمی مبدل می‌سازد.

این فعل انفعالات بازده حرارتی خورشید را برای مدتی لااقل صد بار بیشتر از بازده حرارتی امروزی بالا خواهد برد و حتی اگر کره زمین جان سالم به در برد، خصیصه حیاتی آن برای ابد از میان خواهد رفت. طی این تحولات اقیانوسها‌ به جوش آمده و آب آنها تبخیر خواهد شد. جو آن که نسبت به وضع فعلی به شدت دگرگون گردیده است پراکنده می‌گردد و دنیای پرتلاش و امیدوار کننده انسان را به دیار خاموشان مبدل می‌سازد.
پایان عمر زمین چه زمانی است؟
خوشبختی در آن است که این رویدادها حداقل زودتر از 4000 میلیون سال دیگر و شاید هم بیشتر به وقوع نخواهد پیوست. گفتن این که حیات ذی شعور انسانی تا ادوار بعدی همچنان باقی خواهد ماند، جرات می‌خواهد. نیروی تفکر و اندیشه انسانی که تاکنون از ویژگیها‌ی آدمی محسوب می‌گردد، شاید مسائل بسیاری را پاسخگو باشد اما این که آیا جوابگوی رویدادهای غیر قابل پیش بینی نیز خواهد بود یا نه ، خود مساله‌ای ‌است. ولی در هر حال انسان بایستی به اتکا نیروی خود از هیچ تلاشی برای ادامه حیات و بقای خویش فرو گذار نباشد و از تباه سازی محیط زیست خود سخت بپرهیزد.

 

با تشکر از خانوم جینی ۳ که زحمت کشید و این مطالب رو پیدا کرد و برای من فرستاد.

+نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم آبان 1386ساعت15:25توسط |
علمی

آیا می دانید زبان نژادهای مختلف زنبورها باهم فرق می کند ؟

 

زنبورها برای اینکه به یکدیگر، وجود منبع بزرگی از شیره گل را اطلاع دهند از حرکاتی شبیه رقص استفاده می کنند . آنها پس از اینکه عطرگل را در فضا پخش کردند ، در عین حال که شکم را حرکت می دهند مستقیماً به جهتی می روند و با توقف این حرکت دوباره به نقطه آغاز حرکت خود برمی گردند . آنها مجدداً در حالیکه متوجه جهت اولیه هستند پرواز می کنند و بعد به طرف چپ متمایل می شوند . این حرکات مدت دو دقیقه ادامه می یابد . اگر مکانی که می خواهند از آن خبر دهند در جهت خورشید باشد زنبور ها در میان کندو از پایین به بالا به طور قائم حرکت می کنند . اما اگر از بالا به پایین پرواز کنند زنبورهای دیگر می فهمند که باید پشت به خورشید حرکت نمایند .در صورتی که لازم باشد در حرکت خود در سمت چپ یا راست با خورشید زاویه ای حاده یا منفرجه تشکیل دهند زنبور آن زاویه را در کندو به آنها نشان می دهد . دکتر کارل فن فریش این مطالب را در آزمایش های خود با زنبورهای آلمانی انجام داد و به اثبات رسانید . دکتر لیندور در نژادهای مختلف زنبور دقت کرد و فهمید که هر نژادی برای تعیین فاصله علامت مخصوصی دارد . مثلاً زنبورهای آلمانی برای فاصله صد متر در مدت 15 ثانیه 9 دور میزنند ولی زنبورهای ایتالیایی فقط 8 دور و زنبورهای هندی 7 دور . او زنبورهای کارگر ایتالیایی را ابتدا مدتی در مجاورت کندوی زنبورهای آلمانی قرار داد . علائمی که زنبورهای آلمانی می دادند زنبورهای ایتالیایی درک نمی کردند .اگر آنها صد متر علامت می دادند

ایتالیایی ها به فاصله 60 متر میرفتند و چون منبع خوراکی را پیدا نمی کردند خسته باز می گشتند .

 

 

 

نکاتی جالب و شنیدنی از زندگی گروهی میمون ها

 

پروفسور واشبورن و دکتر دوور از دانشگاه کالیفرنیا مدت چند ماه با میمونها در چمنزارهای افریقای شرقی زندگی کردند و توانستند با حیله ای در میان خانواده هشتاد نفری از آنها پذیرفته شوند . آنها به جزئیات جالبی از زندگی گروهی میمونها دست یافتند که شنیدن آنها خالی از لطف نیست . هنگام شب میمونها به بالاترین نقاط درختها می روند و می خوابند . در حدود یک سوم آنها مشغول دیده بانی می شوند تا همنوعان خود را از خطر آگاه کنند . سایرین نیز به حدی می ترسند که در طول شب چند بار هراسان از خواب بیدارمی شوند . به همین دلیل صبح همه دیرتر از سایر حیوانات از خواب بیدار می شوند و همه خسته و خواب آلود هستند و هیچکدام میل ندارند از درخت پایین بیایند . هنگامی که از میمون ها در چمنزارها شروع به حرکت می کنند مانند ستونی که بخواهد در کشور دشمن پیشروی کند حرکت می کنند . پیشقراولان از چهار یا پنج بزرگسال و یک یا دو جوان تشکیل می شوند . به فاصله کمی از آنها ماده های بی بچه و جوانان حرکت می کنند . در وسط ستون سربازان مسلح راه می روند و در میان آنها ماده های بچه دار و بچه ها حرکت می کنند و بالاخره عقب داران سپاه در آخر صف راه می روند . در همه حالات میمونهای بزرگتر و قوی تر از کوچکترها مراقبت می کنند و گاهی در دفاع از آنها کشته و زخمی می شوند .

 این دو دانشمند به نکات جالبی در مورد بازی بجه میمون ها پی برده اند که در آینده به آنها اشاره خواهیم کرد .

 

+نوشته شده در جمعه چهارم آبان 1386ساعت11:23توسط |
شگفتی هایی در دنیای جانوران

 

آیا می دانید مگس ها می توانند سرعت باد را بسنجند ؟

دانشمندان توانسته اند با کشف سلولهایی عصبی که شاخکهای مگسها را به سر آنها متصل می سازد به این نتیجه مهم و جالب توجه دست یابند .

  اگر سرعت باد صفر باشد ، از طرف این سلولها هیچ گونه سیگنالی مخابره نمی شود ؛ اما به محض اینکه باد مختصری بوزد به فاصله منظمی سیگنالها فرستاده می شوند .هر قدر سرعت باد بیشتر شود سیگنالها با سرعت بیشتری مخابره می شوند . این حشرات به کمک این اطلاعات سرعت مناسب برای پرواز خود را تنظیم می کنند. آنها همچنین با قرار دادن بالهای خود در وضعیتی مناسب و با زاویه ای خاص ، مقاومت خود را در برابر باد، به اندازه ای که لازم است، بالا می برند .

 

 

آیامی دانید راهنمای برخی پرندگان مهاجر در شب ستاره ها هستند؟

دکتر فرانس سوئر با انجام آزمایشهای متعدد متوجه شد که برخی از پرندگان مانند صعوه ها باشناخت ستاره ها و تعیین جهت آنها می توانند راه خود را در شب پیدا کرده و براحتی به مکان مورد نظر خود مهاجرت کنند . او با تهیه ماکتی بسیار طبیعی از آسمان توانست با  ستاره های مصنوعی و تغییر جهت آنها با چرخاندن صحنه ، صعوه ها را فریب داده و آنها را به طرف جهت های مورد نظر بکشاند . نتیجه این آزمایشها نشان داد که صعوه ها به طور مثال  می دانند در ماه سپتامبر ساعت 23 فلان مجموعه ستاره در جنوب شرقی قرار دارد یعنی در جهتی که آنها باید مهاجرت کنند.علاوه بر این،

 آنها از تغییر مکان این مجموعه از ستارگان اطلاع دارند و چون در ساعت یک  این مجموعه در امتداد جنوب قرار می گیرد جهت حرکت خود را به اندازه یک زاویه 45 درجه به سمت چپ منحرف می کنند تا با این تغییر مکان جهت اصلی گم نشود.

+نوشته شده در جمعه ششم مهر 1386ساعت16:55توسط |
دانستنی ها

آیا می دانید که: چگونه می توان سن ماهی را فهمید؟

سه روش برای فهمیدن سن ماهی وجود دارد: روش اول نگاه کردن دقیق به پولک های ماهی است. حلقه های هم مرکزی که روی پولک ماهی وجود دارد، نشان دهنده سن ماهی خواهد بود. وقتی فاصله دو حلقه بیشتر است، تابستان را مشخص می کند. که رشد ماهی در این فاصله زیاد است. و بر عکس فاصله حلقه ها از یکدیگر در زمستان کمتر است، بنا بر این یک فاصله زیاد کنار یک فاصله کم نشان دهنده یک سال از زندگی ماهی است.

شما می توانید برای تخمین سن ماهی به استخوان های روی آبشش های ماهی نگاه کنید. اگر یک قطعه از استخوان های مذبور را زیر میکروسکوپ قرار دهید، نوار های روشن و تیره ای روی آن خواهید دید. یک نوار تیره و یک نوار روشن در کنار هم نشان دهنده یک سال از زندگی ماهی خواهد بود.

استخوان های باریک پشت مغز ماهی هم حلقه هایی دارد، که از روی آن ها می توانید سن ماهی را متوجه شوید.

 

آیا می دانید که: چرا حشرات شاخک دارند؟

ما با استفاده از بینی خود بو ها را حس می کنیم. حشرات نیز از شاخک خود به همین منظور سود می برند.بینی ما خیلی حساس است، اما حس بویایی حشرات قویتر است.

یک نوع بید ماده از خود ماده شیمیایی مخصوصی ترشح می کند که بید نر به کمک شاخک های خود بوی این ماده شیمیایی را حتی از ۲ کیلومتری احساس می کند! شاخک های این گونه بید نر بزرگ و به شکل پر هستند، که به قوی تر شدن حس بویایی او سبب می شوند. مسئولیت بوییدن زنبور عسل نیز به عهده شاخک های آن است، که زنبور عسل را قادر می سازد به کمک همین شاخک های خود از فاصله های نسبتا دور نه تنها بوی یک جسم، بلکه شکل آن را هم تشخیص دهد، بدون اینکه آن را به چشم دیده باشد. چیزی که حتی تصورش نیز برای ما انسان ها مشکل است. همچنین دور شاخک های زنبور عسل تعداد زیادی مو های ریز نیز وجود دارند، که زنبور عسل به کمک آن ها اجسام مختلف را لمس می کند. پس حس لامسه زنبور عسل هم در شاخک های او قرار دارد.

جیرجیرک نیز حشره ای است که شما صدایش را عصر روز های تابستان می شنوید. این حشره شاخک های دراز و باریکی دارد، که از آن ها برای یافتن غذا استفاده می کند. بسیاری از حشرات وقت زیادی را صرف تمیز کردن و صاف کردن شاخک های خود می کنند، تا آن ها را خوب به کار اندازند.

بر گرفته از کتاب آیا می دانید که:  ، نوشته: فرانسیس شریر

  

ادامه مطلب
+نوشته شده در سه شنبه ششم شهریور 1386ساعت18:57توسط |
علمی

مشاهیر جهان:

اسحق نیوتون چهارم ژانویه ۱۶۴۳ در وولس تورپ متولد شد .

او بسیار ضعیف و ناتوان و بی رنگ و بی صدا بود و آنقدر کوچک بود که مادرش می گفت در یک شیشه یک لیتری جا می گیرد. ولی با این حال به زندگی ادامه می داد و به قدر کافی قوی شد.

نیوتون در هجده سالگی مجانا  وارد دانشگاه کمبریج شد.

ابتدا هندسه اقلیدسی و سپس هندسه دکارت را مورد مطالعه قرار داد. نیوتون نابغه بزرگ در ابتدای زندگی هیچ گونه هنری از خود نشان نداد و او را جزو شاگردان ممتاز نمی توان قلمداد کرد و امتحانات او هیچ گاه درخشان نبود.

در حدود سال ۱۶۶۳ مرض طاعون شیوع یافت و دانشگاه دانشجویان خود را مرخص کرد.

نیوتون به زادگاه خود مراجعت نمود و همین موقع بود که هوش و استعدادنابغه بزرگ آشکار گشت زیرا تمام کتابها و جزوه های خود را در دانشگاه جا گذاشته بود. فکر خود را آزاد گذاشت که به تنهایی از منابع خاص خود استفاده نماید.

در این هنگام نیوتن بیش از ۲۲ سال نداشت ولی بیش از ارشمیدس و دکارت درباره معرفت ساختمان جهان دقیق شده بود.

نیوتن ضمن دو سالی که در وولس تورپ بود «حساب عناصر بینهایت کوچک» ، «قانون جاذبه عمومی» را کشف کرد و تئوری نور را بنیان گذاشت.

بدون تردید می توان گفت در تاریخ بشریت نامی مافوق نام نیوتن وجود نداشته و هیچ اثری از لحاظ عظمت و بزرگی مانند کتاب (اصول) او نخواهد بود.

لاپلاس بزرگترین ادامه دهنده اکتشافات او درباره اش چنین می گوید:

«کتاب اصول» بنای معظمی است که تا ابد عمق دانش نابغه بزرگی را که کاشف مهمترین قوانین طبیعت بوده است به جهانیان مدلل خواهد داشت.

لاگرانژ درباره او چنین می گوید:

نیوتن خوشبخت بود که توانست دسگاه جهان را توصیف کند! افسوس که در آسمان بیش از یک آسمان وجود ندارد.

نیوتن در اواخر عمر به مرض سنگ مثانه مبتلا شد و در بیستم مارس ۱۷۲۷ درگذشت. نیوتن را در کلیسای وست مینستر در جوار پادشاهان انگلستان به خاک سپردند.

 بر گرفته از کتاب مشاهیر جهان . گرد آورنده: منیر السادات آل داود.

+نوشته شده در دوشنبه پنجم شهریور 1386ساعت21:34توسط |